Çernobil’den 10 Kat Daha Fazla Radyoaktif Marshall Adaları

Çernobil’den 10 Kat Daha Fazla Radyoaktif Marshall Adaları

Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği ortasındaki soğuk savaş tansiyonunun tepe yaptığı devirlerden biri olan 1946 ile 1958 yılları ortasında ABD, Hawaii adaları ile Avustralya’nın ortasında, ekvatorun biraz kuzeyinde kalan Marshall Adaları’nda tam 67 nükleer silah denemesi gerçekleştirdi. Bu nükleer silahların 23’ü Bikini adalarına gönderilirken, 44’ü de Enewetak adalarına gönderildi. Nükleer silah testleri, görece olarak lokal halkın ziyan görmeyeceği uzaklıklarda gerçekleştiriliyor olsa da fark edilmeyen şey, testler sonucunda ortaya çıkan Fukushima ve Çernobil felaketlerini unutturacak büyüklükteki radyasyonun tüm Marshall Adaları’na yayılıyor olduğuydu.

Birleşik Devletler’in nükleer test denemelerini sonlandırmasının üzerinden yarım asırdan fazla mühlet geçti. Buna karşın Marshall Adaları, yüksek radyasyon sebebiyle hayat düşmanı bir yer almaya devam ediyor. Radyasyon sebebiyle meskenlerini terk etmek zorunda kalan mahallî halkın çocuklarının ve torunlarının, meskenlerine ne vakit geri dönebileceği hala bilinmiyor. ABD Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayımlanan üç yeni araştırma, Çernobil’den 10 kat daha fazla radyasyon bulunduğu belirtilen Marshall Adaları’nın yakın bir tarihte ömrü desteklemeyeceğini gösteriyor.

Çernobil’den 10 Kat Daha Fazla Radyoaktif Marshall Adaları

Columbia Üniversitesi Nükleer Araştırmalar Merkezi'nden Emlyn Hughes ve Malvin Ruderman liderliğindeki bir grup, Marshall Adaları’nda bulunan bitkilerde, okyanus tortularında ve toprakta hala tehlikeli düzeyde radyasyon bulunduğunu tespit etti. Grup, üç yıl evvel tekrar Marshall Adaları’nda bir araştırma gerçekleştirmiş, adalarda beklenenin çok üzerinde gama radyasyonu olduğunu açıklamışlardı. Yapılan araştırmalar Marshall Adaları’nın hangilerinin yerleşim için uygun olduğunu ve adalara yerleşmenin mümkün risklerini belirlemeyi amaçlıyor.

Çernobil’den 10 Kat Daha Fazla Radyoaktif Marshall Adaları

2017 ve 1018 yıllarında Bikini, Enewetak, Rongelap ve Utirik adalarında gerçekleştirilen art plan gama radyasyonu ölçümlerinde Bikini adasında 648 milirem, Naen adasında ise 460 milirem yıllık gama radyasyonu tespit ettiler. ABD ile Marshall Adaları Cumhuriyeti ortasında yapılan mutabakata nazaran ise yıllık inançlı gama radyasyonu pahası 100 milirem. Araştırmanın müelliflerinde nazaran Marshall adalarındaki radyasyon düzeyi bugün bile Çernobil ve Fukuşima’dan çok daha yüksek. Bu nedenle araştırmacılar, adaların yerleşimi desteklemediğini belirtiyorlar. Bununla birlikte araştırmacılara nazaran mevsimsel olarak mahsül toplamak gayesiyle süreksiz olarak adaları ziyaret etmekte bir sakınca bulunmuyor.