Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Üretildi

Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Üretildi

Barınma, çağımızda yaşadığımız pek çok meseleye dolaylı yoldan tesir eden bir husustur. Bugün içinde oturduğumuz konutları inşa etmekte kullandığımız iki temel gereç çimento ve çeliktir. Çimento üretimi, yüksek oranda karbondioksit salınımına neden olarak global ısınmaya sebep olurken, çelik sanayisinde ise kaynakların kısıtlı olması üzere bir sorun kelam konusu. Konutları bir sefer inşa ettikten sonra da meskenlerin ısıtılması ve soğutulması süreci çok ölçüde güç harcanmasına neden oluyor ve gereğince verimli biçimde gerçekleştirilemiyor.

Bu mevzularla ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar, pasif soğutmadan çimentonun kimyasal formülünü değiştirmeye kadar çeşitli teşebbüsleri içeriyor. Artık de ABD’de epey geniş bir araştırmacı grubu, hem güneş ışığını yansıtan hem de fazla ısıyı dışarı atan sürdürülebilir bir gereç geliştirdi. Ahşabın iki temel bileşeninden birini devre dışı bırakarak üretilen bu gereç ile alternatif tahlil üretildi.

Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Üretildi

Ahşap, çoklukla iki polimerin birleşiminden oluşuyor. Bunlardan biri, bildiğimiz selüloz. Selüloz, oz ismiyle biten neredeyse bütün yapılar üzere şeker yapısı, uzun bir şeker zinciridir. Öbür polimer ise lignin. Lignin özünde tek bir polimer değildir, kimyasal formülü hayli değişiklik gösterebilir.

Yeni kimyasal yapıda ahşaptan lignin çıkartılıyor. Süreç tam olarak belirtilmese de makaledeki içeriklere nazaran ahşap, hidrojen peroksit içerisine atılıyor ve kaynatılıyor. Hidrojen peroksit dünyanın en inançlı kimyasalı olmasa da denetim etmesi ve çalışması epeyce kolay bir unsurdur.

Ortaya çıkan ahşap daha sonra sıkıştırılıyor ve şeker yapıları, birbirleriyle bağlanabilecek formda bir ortaya getiriliyor. Böylelikle ortaya rastgele bir ağaç yapısından daha sağlam bir ağaç çıkmış oluyor.

Öte yandan bu yeni çıkmış olan malzemeyi, sağlamlığı sayesinde olağanda ahşap kullanılamayacak yerlerde kullanılabilecek güce sahip. Güneş ışığını yakalamakta çok da başarılı olmasa da yine de bu, yeni keşfedilen ahşabın kullanılacağı yapıların daima soğuk olacağı manasına gelmiyor. Gündüz, gelen ısının fazla kısmını geri yansıtan bu yapı, gece de içerideki ısıyı muhafazaya yardımcı oluyor.

Alüminyumdan Çok Daha Sağlam Bir Ahşap Üretildi

Bu gereçten üretilen yapılar, ABD’nin çeşitli eyaletlerine ilişkin tarihî hava durumu datalarıyla simülasyonlarda kullanıldı. Sonuç prestiji ile evlerin soğutulmasında %35 daha az güç harcanırken, ağır yerleşim bulunan bölgelerde bu oran %50’yi aştı.

Bu materyalin üretimi için ağaçlar tehlike altına girebilir üzere gözükse de gerçek planlama ile bu malzemenin üretimi çok sürdürülebilir hale gelecektir.