Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Son yıllarda çabucak herkesin bir akıllı telefona sahip olduğu artık su götürmez bir gerçek. Kullanıcılar, kendilerince âlâ buldukları akıllı telefonları ve tabletleri severek kullanıyorlar ve bu da kimi vakit Android ile iOS işletim sistemini kullanan bireyler ortasında ufak, tatlı bir sürtüşmeye neden oluyor. Bu haberimizde Android işletim sisteminin sahip olduğu lakin iPhone ve iPad'lerde olmayan 10 özelliği sizlerle paylaşacağız.

Birden Fazla Kullanıcı Oluşturma

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Farklı kullanıcıların oluşturulması konusuna aslında Microsoft'tan alışkınız. iOS işletim sisteminde bugüne kadar olmayan bu özellik, Android işletim sisteminde mevcut ve bilhassa de tabletlerde ziyadesiyle iş görüyor. Aile üyeleri kendilerine özel bir kullanıcı profili oluşturabiliyorlar ve bu sayede ailenin öteki üyelerinden bağımsız bir halde aygıtlarını kullanabiliyorlar.

Uygulamaları Anlık Olarak Deneyimleme

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Google'ın Android işletim sistemi için geliştirmiş olduğu efsane özelliklerden bir tanesi de uygulamaların anlık olarak kullanılabilmesi. Bu özellik sayesinde desteklenen uygulamaları indirmeye gerek duymadan deneyebiliyorsunuz. Bu da hem vakit tasarrufu sağlıyor hem de indirme sürecini ortadan kaldırıyor. Bu özelliği kullanarak indirmeden evvel bir uygulamayı deneyebilir, işinize ne kadar yarayacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gece Modu Olan Kamera

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Akıllı telefonlardan genel olarak uygun bir kamera performansı bekleriz. Lakin ne yazık ki Apple'ın bu mevzuda hala çok geride olduğunu söylemek mümkün. Samsung ve Huawei üzere önde gelen akıllı telefon üreticileri, akıllı telefonlarının kameralarına Gece Modu ekliyorlar ve bu mod, düşük ışıklı ortamlarda çekilen fotoğrafların kalitesini artırıyor.

Tüm Uygulamaları Kapatma Seçeneği

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Android işletim sisteminin kullanıcılarına ziyadesiyle kolaylık sunduğu özelliklerinden bir tanesi de tüm uygulamaları kapatma seçeneği. Kimi vakit dalgınlıktan kimi vakit da farklı nedenlerden ötürü uygulamalarımız art planda açık kalabiliyor ve bu da hem akıllı telefonlarda yavaşlamaya hem de batarya mühletinin kısalmasına neden oluyor. Hal bu türlü olunca da tek tuşla kapatma seçeneği ziyadesiyle yardımcı olabiliyor. Kullanıcılar, tüm uygulamaları tek tek kapatmak yerine bu süreci tek bir seferde yapıyorlar.

Varsayılan Uygulamaların Yönetilebilmesi

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Kullanıcıların tercihleri birden fazla vakit farklılık gösterebiliyor. Fakat bu tercihleri özelleştirebilmek, belkide kullanıcıları en çok mutlu eden özelliklerden bir tanesi. Android kullanıcıları internet tarayıcısı, arama, iletileşme üzere uygulamalarının varsayılanlarını değiştirebiliyorlar. Bu da kullanıcıların her seferinde uğraşmadan istedikleri uygulamayı kullanabilmelerine imkan tanıyor.

Özelleştirilebilir Widget Seçenekleri

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Widget'lar hem iOS hem de Android işletim sisteminde var. Fakat bu Widget'ların özelleştirilmesi konusunda Android bir kaç adım önde olduğunu söylemek mümkün. Android işletim sisteminde Widget'ları istediğiniz üzere özelleştirebiliyor ve ekranın istediğiniz yerine koyabiliyorsunuz. Lakin bu durum iOS işletim sisteminde ziyadesiyle sonlu.

Bölünmüş Ekranlar

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Bu özellik Apple tarafından da kullanılıyor lakin yalnızca iPad'lerde mevcut. Ziyadesiyle fonksiyonel olan ekranı bölme özelliği, Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlara çok sayıda artı puan kazandırıyor.

Bluetooth İle Evrak Paylaşımı

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

Bu özellik iOS'ta da aslında var diyebilirsiniz. Evet haklısınız fakat Apple bu hususta ziyadesiyle seçici davranıyor ve hudutlu sayıdaki aygıta gönderim yapabiliyorsunuz. Lakin Android işletim sisteminde o denli mi? Bir belgeyi Android ile göndermek ziyadesiyle kolay. Bu yüzden bu özellik muhakkak Android'i ön plana çıkaran özelliklerden bir tanesi.

OLED Ekranların Sunduğu İmkanlar

Akıllı telefon kesiminin gelişmesine paralel olarak donanımsal eserler de gelişim gösteriyorlar. Bu da akıllı telefonlara farklı özellikler sunuyor. Bu özelliklerden bir tanesi de OLED ekranlar. OLED ekranlar daha çok Android işletim sistemine sahip olan aygıtlar tarafından kullanılıyor. Apple ise iPhone X serisinde OLED ekrana geçmiş durumda. Ayrıyeten Apple, Always on Display üzere OLED ekran özelliklerinden de şu an için faydalanmıyor.

Özelleştirme İmkanı

Android İşletim Sistemine Özel 10 Özellik

İçerisinde bulunduğumuz şartlar malum, kısa müddetlerde akıllı telefonunuzu değiştirmeniz çok sıkıntı. Bu yüzden Türk milleti olarak enine uzunluğuna düşünüyoruz ve aldığımız bir akıllı telefonu uzun yıllar kullanıyoruz. Pekala bu durumda daima tıpkı simgeleri kullanmak ne kadar mantıklı? Apple ne yazık ki bu mevzuda ziyadesiyle katı. Kullanıcılar istedikleri üzere özelleştirmeler yapamıyorlar ve telefonun ömrü tükenene kadar birebir görünüme mahkum kalıyorsunuz. Android o denli mi? Bunun için pek çok uygulama da mevcut. Hatta kimi vakit akıllı telefon üreticileri kendi arayüz uygulamalarını oluşturuyorlar ve bu uygulamalar Google Play Store'a yüklenerek tüm Android kullanıcılarının hizmetlerine sunuluyor.