iOS 13’teki Screen Time Uygulamasının Tüm Yeni Özellikleri

iOS 13’teki Screen Time Uygulamasının Tüm Yeni Özellikleri

Apple, Screen Time’a birkaç yeni özellik ekleyerek kullanıcılara kullanımlarını izlemeleri için biraz daha fazla bilgi noktası sağlamanın yanı sıra uygulamalar ve daha fazlası için yeni sonlar getirdi. Screen Time’ın yeni özellikleri, iOS 13 ile bir arada aygıtlara gelecek. İşte iOS 13 ile Screen Time uygulamasına eklenecek olan özellikler

1. Limit ekleme:

iOS 13’teki Screen Time Uygulamasının Tüm Yeni Özellikleri

Güncellenen Screen Time uygulamasıyla beraber kullanıcı, istediği bir uygulamaya limit koyabilecek. İstediğiniz bir uygulamaya kullanım limiti koyarak o limiti aştığınızda uygulamaya erişim sağlayamayacaksınız. Kullanıcılar ayrıyeten uygulamaların yanı sıra uygulama kategorisine de erişimi sınırlayabilir hâle gelecek.

Apple bunlara ek olarak ebeveynler için bir özellik getirerek çocuklarının belli vakitlerde irtibat kurabilecekleri bireyleri seçmelerine müsaade veriyor. Ebeveynler, telefonun kapalı kalacağı saati belirterek o saatler ortasında telefon kullanımını da sınırlandırabilecekler.

2. Limit aşım uyarısı:

iOS 13’teki Screen Time Uygulamasının Tüm Yeni Özellikleri

Kullanım bilgilerini görebilme, kimi kullanıcılar için Screen Time’ın en kıymetli özelliği çünkü Screen Time, kullanımdaki potansiyel eğilimleri görmeyi mümkün kılıyor ve kullanıcının kullanım alışkanlıklarını değiştirmesine yardımcı oluyor. Apple, iOS 13’te Screen Time’daki kullanım bilgilerini genişleterek 30 güne çıkardı. Bu yeni kullanım bilgileri, kullanıcının bir uygulama yahut oyunda bir dakika daha uyup uymayacağını belirlemesine yardımcı olacak.

Kullanıcı, belirlenen limite 1 dakika kaldığında ve hâlâ bu uygulamayı yahut oyunu kullanıyorlarsa, 'bir dakika daha' yazan bir pencere açılacak. Bu seçeneğin seçilmesi, kullanıcının uygulamayı yahut oyunu 60 saniye boyunca kullanmaya devam etmesine, okumayı bitirmeleri için vakit vermesine yahut Apple'ın belirttiği gibi limit bitmeden evvel uygulamadan çıkmaya müsaade verecek.

3. Ebeveynlerin, çocuklarının kişi listesini denetim edebilmesi:

iOS 13’teki Screen Time Uygulamasının Tüm Yeni Özellikleri

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz aygıtı hakkında gerektiği kadar bilgiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu bilginin en kıymetli kısmı ise mutlaka kişi listesi. İOS 13'teki Screen Time ile ebeveynler, çocuklarının aygıtındaki kişi listesine ulaşabilecek ve kişi listesinde hangi adların/numaraların görüneceğini seçebilecekler.

Apple, Screen Time ile uygun bir başlangıç yaparken özelliğin hâlâ büyümek için fırsatı var. Apple'ın Screen Time'ı Mac'e getirmek de dâhil olmak üzere eklediği bu yeni özellikler, kapsamı güzel bir biçimde genişletiyor ve ebeveynlere çocuklarının aygıtları üzerinde daha fazla denetim sağlıyor.