Apex Legends'ın 2. Sezonu Sıralama Ligiyle Geldi

Apex Legends’ın 2. Sezonu Sıralama Ligiyle Geldi

2019 yılında piyasaya sürülen Apex Legends, oyunseverlerin büyük bir kısmından geçer not aldı. Geçtiğimiz günlerde birinci dönemini tamamlayan hayatta kalma oyunu, ikinci dönemine büyük yeniliklerle başlıyor. Yenilenmiş harita, yeni mükafatlar ve daha pek çok özelliğin geldiği oyunun ikinci döneminde gelen en değerli özellik ise sıralama sistemi oldu.

Oyunseverlerin genelde “Rank Sistemi” olarak bildikleri bu sistem sayesinde Apex Legends oyuncuları, aldıkları puanlarla kendileri için uygun olan liglere girecekler. Bu liglerde kendilerine yakın puanlara sahip olan oyuncularla karşılaşacak olan oyuncular, yüksek performanslarıyla bir üst lige yükselebilecekler yahut lig düşebilecekler. Oyuna biraz daha heyecan katacak olan bu özelliğe gelin daha yakından bakalım.

Apex Legends'ın 2. Sezonu Sıralama Ligiyle Geldi

6 farklı ligin bulunacağı bu yeni sistemde son lig olan “Apex Predator” ligi haricinde oyuncular, 4 evreli alt liglerle rekabet edecekler. Örnek vermek gerekirse Bronze 1 düzeyine ulaşmış olan bir oyuncu, lig yükseldiği vakit Silver 4 liginden başlayacak. Puan toplamaya devam eden bir oyuncu, belirlenen puan limitini aştıktan sonra Silver 3 ligine yükselecek ve sistem bu formda devam edecek.

Bu sistemin dikkat cazibeli özelliklerinden bir tanesi, düzeylere nazaran değişken fiyatlar ödeyecek olmaları. Elbette oyuncular, liglerine nazaran RP olarak isimlendirilen oyun parası kazanacaklar ve bu paraları, sıralama maçlarına girmek için kullanabilecekler. Liglerin en alt düzeyi olan Bronze liginde fiyatsız olan maçlara girişler, Silver liginde 1 RP, Gold liginde 2 RP olarak belirlendi. Lig düzeyi arttıkça maça giriş fiyatı de artıyor. Ayrıyeten oyuncular, bir oyunda azamî 17 RP kazanabilecekler.

Bu sistemle ilgili olan bir öbür konu ise oyuncuların bu sisteme girebilmeleri için en az 10 düzey olmaları gerekmeleri. Deneyimsiz oyuncuların direkt bu sisteme girmesinin risklerini bilen geliştirici şirket, sisteme bu türlü bir alt limit koymuş durumda.

Apex Legends oyuncularının dikkat etmesi gereken bir diğer bahis ise cezalar. Elbette kazanılan maçlar ve lig atlamalarda ödülller kazanılacak fakat şayet bir oyuncu girdiği bir sıralama maçından vazgeçerse bu durum onun cezalandırılmasına neden olacak. Bu cezalar her seferinde artacak formda ayarlanmış durumda. Buna nazaran oyuncular, oyunu birinci terk edişlerinde 5 dakika yeni bir sıralama maçına giremeyecekler ve bu mühlet bir haftaya kadar uzayabilecek.

Apex Legends, ikinci dönemiyle da isminden ziyadesiyle kelam ettireceğe benziyor. Pekala sizin bu oyun hakkındaki kanılarınız nelerdir? Fikirleriniz bizimle paylaşabilirsiniz.