Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot (Video)

Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot (Video)

Boston Dynamics’in meşhur robotlarını çeşitli karmaşık hareketleri yaparken görüyoruz. En kolay yürüme süreci bile art planında yüzlerce saatlik bir çalışma barındırıyor. Bu örnekte ise rastgele kısım kesimlerinden yapılan bir robot, hareket etmeyi öğrenmek için sürünüyor. 

Robot, Tokyo Üniversitesi ve Preferred Networks tarafından oluşturulan bir iştirakli teşebbüs tarafından geliştirildi. Uzmanlık alanı derin öğrenme ve yapay zeka olan grup, bu uzmanlıklarını yeni robotlarına da yansıtıyor. 

Kendi Kendine Yürümeyi Öğrenen Robot (Video)

Bu çalışma, gelecekte bu robotun boyutu, formu, dizilimleri ne olursa olsun kısımlarla hareket edebilmesini sağlıyor. Süreç başlamadan evvel araştırmacılar, kol kesimlerini üç boyutlu olarak tarıyor ve derin öğrenme ağına yüklüyor. Robot da kısımların birleştiği noktaları eklem olarak kullanılıp hareketi gerçekleştiriyor. Robot, hareketini şekillendirirken elindeki 3 boyutlu kesim bilgisini kullanıyor. En sonunda da kollardan yapılma robotumuz, A noktasından B noktasına, milyonlarca muhtemel usulü denedikten sonra ulaşmayı başarıyor.

Bu araç çok gelişmiş değil, rakipleri kadar sağlam da değil. Tekrar de sağlamış olduğu özgür hareket ihtimali ise değerli bir alan olarak öne çıkıyor.