Apple, Kullanıcılarını Bir Dolandırıcılığa Karşı Uyarıyor

Apple, Kullanıcılarını Bir Dolandırıcılığa Karşı Uyarıyor

Apple'ın uygulama mağazası App Store'da ve başka bir mağazası iTunes'ta geçerli olan Gift Card'lar (Hediye Kartı), ülkemizde de çeşitli teknoloji mağazalarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu kartları fiyatı karşılığında satın alıp bahsettiğimiz mağazalardan birisine içerisinde bulunan kodu girdiğimizde hesabımıza satın almış olduğumuz ölçü kadar bakiye ekleniyor.

Apple, Kullanıcılarını Bir Dolandırıcılığa Karşı Uyarıyor

Apple ise kullanıcılarını ortalıkta dolaşan ve bir anda büyük çaplara ulaşan Gift Card dolandırıcılığına karşı uyarıyor çünkü birçok Apple kullanıcısı, bu dolandırıcılık tekniğinden yakın vakitte mağdur oldu ve bunu Apple'a bildirdi. Şikâyetçi olan kullanıcılar, kendilerinin ABD Vergi Dairesi tarafından arandıklarını söylediler.

Apple, Kullanıcılarını Bir Dolandırıcılığa Karşı Uyarıyor

Kendisini ABD Vergi Dairesi çalışanı olarak tanıtan bir kişi, aradığı şahısların vergi borçları olduklarını ve bu vergi borcunu çok kolay bir biçimde borçları kadar kıymette iTunes Gift Card satın alarak ödeyebileceklerini söylüyorlar. Dolandırıcının kelamlarına güvenen kullanıcılar, Gift Card'ı satın alıyorlar ve içerisinde bulunan kodu dolandırıcıya sesli bir biçimde okuyorlar. Bu andan itibaren dolandırıcı kişi, telefonu kapatıyor ve almış olduğu kod ile Gift Card'ı hesabına ekliyor.

Telefon dolandırıcılığının ülkemizde de sıklıkla mağduriyet yarattığı düşünüldüğünde kullanıcıların bu şekil durumlara karşı dikkatli olmasında yarar var. Apple ise kullanıcılarının hiçbir bilgisini telefon üzerinden paylaşmamasını, bu ve gibisi bir durum yaşandığında derhal bir Apple bayisine uğramasını öneriyor.