Araştırmaya Göre Altıncı Parmaklar Aslında Kullanışlıymış

Araştırmaya Göre Altıncı Parmaklar Aslında Kullanışlıymış

Dünya üzerinde doğan bebeklerin yaklaşık olarak binde 2’si, el yahut ayaklarında fazladan bir parmakla doğarlar. Tabipler bu parmağı gereksiz bulur ve doğumdan çok kısa bir müddet sonra alırlar. Yeni bir araştırmaya nazaran bu fazladan parmak o kadar da fonksiyonsuz değil.

Altıncı parmaklarını koruyan, her iki elinde de altı parmak bulunan bireylerin telefonlarında daha süratli yazı yazabildikleri, oyunlarda karmaşık tuş kombinasyonlarını muvaffakiyetle yapabildikleri, hatta tek elle ayakkabı bağlayabildikleri ortaya çıktı.

Araştırmaya Göre Altıncı Parmaklar Aslında Kullanışlıymış

Biyomühendis Etienne Burdet, fazladan parmakların klâsik olarak kusurlu doğum üzere görüldüğüne dikkat çekerek, kimsenin bu durumun yararı üzerinde çalışmadığını açıkladı.

Bazı durumlarda fazladan parmak nitekim de doğumdan sonra müdahale edilen bir kusur olabiliyor. Bu altıncı parmaklar gelişmemiş oluyor ve alınmaları gerekiyor. Tekrar de bu parmağın alınması hiç de kolay olmuyor. Gelişsin ya da gelişmesin parmağın kendi kasları, damarları, kemik yapısı bulunuyor.

Yeni araştırma ise apayrı bir durumu ortaya çıkardı. 52 yaşındaki bir anne ve onun 17 yaşındaki oğlu, büsbütün gelişmiş fazladan parmaklara sahipler. Her ikisinin de baş parmakları ile işaret parmakları ortasında birer parmağı daha bulunuyor. Bu iki kişi, araştırmacılara kıymetli bir fırsat sunmuş oldu.

Uzmanlar, ana oğuldan kimi vazifeleri gerçekleştirmelerini istedi. Bu misyonlar ortasında mendil katlamak, oyun oynamak, ayakkabı bağlamak üzere işler yer alıyordu. Bu çalışmada gaye, fazladan parmakların fonksiyonunu gözlemlemek, öteki parmaklarla ne kadar temaslı çalıştıklarını görmek ve ek parmakların beynin çalışmasına yük bindirip bindirmediğine bakmak oldu.

Araştırmaya Göre Altıncı Parmaklar Aslında Kullanışlıymış

Yüksek çözünürlüklü işlevsel manyetik rezonans görüntüleme prosedürü ile yapılan incelemelerde, beynin nitekim de daha çok süreç yapması gerektiği fakat genel olarak bir bilişsel sorun yaşamadıkları ortaya çıktı. Bu bireylerin beyinleri, vakit içerisinde fazladan parmağa alışıyor. Bu bireyler, çalışmalarda üstlendikleri vazifelerde öbür 13 olağan iştirakçiden daha başarılı oldular.

Kısıtlamalar nedeniyle polidaktili üzerine çok araştırma yapılamıyor. Örneğin bütün bebeklerin fazladan parmağı tıpkı yerde olmuyor. Haliyle parmağın yerinin de ehemmiyetini incelemek şu anda mümkün değil. Araştırmacılar, polidaktili insanların fazladan parmakları kesilmeden evvel parmağın işlevsel olup olmadığına bakılması gerektiğini söylüyorlar.

Araştırma, Nature Communications mecmuasında yayımlandı. Altı parmaklı birinin günlük aktiviteleri nasıl gerçekleştirdiğini görmek için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.