Kazakistan’da İshim Nehri Üzerinde Yükselecek Göz Alıcı Kule

Kazakistan’da İshim Nehri Üzerinde Yükselecek Göz Alıcı Kule

İnşaat bölümünde artık alışılmışın dışında yapılarla sık sık karşılaşıyor olsak da, Kazakistan’ın başşehri Nursultan’da yapılacak olan Güneş Kulesi, hudutları epeyce zorluyor. Gelin bu mükemmel yapıya birlikte bakalım.

121 metre yüksekliğinde, 75 bin metrekare alana bir kule kuracak olsanız, birinci arayacağınız şey sağlam bir taban olacaktır. İnşaat mühendisleri ve mimarların yeteneklerini konuşturdukları bu kule ise İshim Irmağı üzerinde yükselecek. Yanında falan değil, direkt doğruya ırmağın üzerine inşa edilecek.

Kazakistan’da İshim Nehri Üzerinde Yükselecek Göz Alıcı Kule

Tasarımda kulenin en alt katını, yayalar ve bisikletlilerin kullanabileceği bir köprü oluşturuyor. Binanın sonraki iki katı alışveriş merkezi olarak kullanılırken geri kalanında da hayat alanları ve ofisler bulunuyor.

Kazak kültürü ve geleneklerinden esinlenilen bina, orta kısmında yuvarlak bir açıklığa sahip. Bu açıklık, Güneş, barış ve birlik sembolü olarak bırakılmış durumda. Güneş, barış ve birlik, Kazak kültürünün kıymet verdiği ana pahalar ortasında yer alıyor. Binanın iç yerleri da bu anlayışa nazaran düzenlendi.

Bina, ırmaktan elektrik de sağlayacak. Bu elektrik üretimi için alışılageldik formda baraj kapakları kullanılmayacak. Onun yerine ırmak birden derinleşecek ve daralacak biçimde düzenlenmiş, böylelikle belirli bir noktadan çok daha süratli halde suyun geçişi sağlanıyor.

Kazakistan’da İshim Nehri Üzerinde Yükselecek Göz Alıcı Kule

Yeterince yürek yemiş olanlar, binanın çatısını uzunluktan boya kaplayan teras ofislerde de vakit geçirebilirler. Rüzgar kenti olarak bilinen Astana’da o yükseklikte rüzgara çıkmak hoş bir deneyim olabilecek olsa da migreniniz varsa uzak durmanızı öneririz.

Projeyi, Fundamental ve Omega isimli firmalar hazırladı. Bina, Kazakistan’ın en büyük yatırımcılarından BI GROUP için tasarlandı.