Avustralya’da 56 Yeni Eklembacaklı Türü Bulundu

Avustralya’da 56 Yeni Eklembacaklı Türü Bulundu

Batı Avustralya Üniversitesi ve Batı Avustralya Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda, kıtada yaşayan 56 yeni eklembacaklı çeşidi keşfedildi.

Molecular Phylogenetics and Evaluation isimli mecmuada yayımlanan makaleye nazaran yeni bulunan tiplerin biri hariç tamamı yerin altında yaşıyor.

Araştırmanın başındaki isim Dr. Kym Abrams, yeni bulunan çeşitlerin şimdi resmi olarak isimlendirilmediklerini söyledi. Avustralya’da yaşayan 53 çeşidin aslında daha evvel keşfedildiğini söyleyen Dr. Abrams, son keşifle bu sayıyı iki katına çıkardıklarını vurguladı. Dünya çapında bilinen çeşit sayısının 350 civarında olduğunu belirten araştırmacı, isimlendirme çalışmasının akabinde, dünya çapında bilinen çeşitlerin 3’te 1’înin kıtada yaşayan tipler olacağını söyledi.

Avustralya’da 56 Yeni Eklembacaklı Türü Bulundu

Anten gibisi ön ayaklara sahip olan bu yeni eklembacaklı çeşitlerinin gözleri bulunmuyor. Etraflarını uzun ön ayaklarıyla dokunarak anlayan bu canlılara “kamçı örümge(çekirge-örümcek birleşimi uydurma isim)” lakabı takıldı.

Dr. Abrams, Batı Avustralya’nın global olarak yeraltı ömrün ağır olduğu bölgeler ortasında kabul edildiğini söyledi. Bölgede yaklaşık 4000 tıbbın yaşadığı iddia ediliyor. Bölgede yeni keşfedilen tiplerin, doğal zenginliğin ve çeşitliliğin işareti olduğunu söyleyen araştırmacı, tiplerin korunması için bölgedeki madenlerin de önemli düzenlemeler yapmak zorunda olduklarını kelamlarına ekledi.