Banka Hesaplarını Hedefleyen Bir Virüs Keşfedildi

Banka Hesaplarını Hedefleyen Bir Virüs Keşfedildi

İnternet alemi, yararları olduğu kadar büyük riskler de içeriyor. Açık kaynaklı olmasından ötürü Android işletim sistemi, bilgisayar korsanlarının daima olarak gayesinden bulunuyor. Birinci kere geçtiğimiz yıl keşfedilen BianLain isimli yazılım, daha gelişmiş bir versiyonu ile yine keşfedildi.

Uygulama, geçmişte olduğu üzere artık de banka hesaplarını hedefliyor. Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonunuza bu makûs gayeli yazılım sızdığı anda ekranınız kayıt altına alınıyor ve bilgisayar korsanları bu sayede banka hesaplarınıza erişim sağlayabiliyorlar. Üstelik bilgisayar korsanları berbat hedefli yazılımı bu defa, bankacılıkla ilgili olan uygulamaların içerisinde kodladılar. Bu sayede makus emelli yazılım Google Play Store üzerinden rahatça dağıtıldı.

Banka Hesaplarını Hedefleyen Bir Virüs Keşfedildi

Kötü gayeli yazılımın entegre edildiği uygulamalar, akıllı telefonlara indirildikleri vakit aldığı müsaadeler sayesinde neredeyse her şeye erişebiliyor. Hatta bilgisayar korsanları ekran kaydı almanın yanı sıra, arama yapabilme, bildirileri görüntüleme, bildiri gönderme üzere bazı izinleri telefon sahibinden istiyorlar ve bu sayede ek güvenlik tedbirlerini de aşabiliyorlar.

BianLain isimli makûs emelli yazılımı yine tespit eden grupta bulunan Dario Durando, bilgisayar korsanlarının bu defa işlerini çok güzel yaptıklarını söyledi. Makûs gayeli yazılıma eklenen fonksiyonel özelliklerin ayrıntılıca düşünüldüğünü tabir eden Durando, bu berbat emelli yazılımın önemli manada riskli olduğunu ve BianLain'in büyük saldırganlarla birebir duruma ulaştığını belirtti.

Tüm bu risklere karşın akıllı telefonlarınızı kolay bir atak ile koruyabilirsiniz. Muhtaçlık duyduğunuz bir uygulamayı direkt Google Play Store'dan aratmak yerine uygulamanın orjinal internet sitesine erişirseniz, bu site sizi yanlışsız uygulamaya yönlendirecektir. Bu sayede klon ya da makûs emelli yazılım içermeyen inançlı uygulamalara erişebilirsiniz.