Batmış Bir Deniz Altı, Normalden Çok Fazla Radyasyon Yayıyor

Batmış Bir Deniz Altı, Normalden Çok Fazla Radyasyon Yayıyor

Bir araştırma takımı, robot bir denizaltını kullanarak 30 yıl evvel Norveç denizinde batan nükleer bir denizaltını keşfetti. Radyasyonun izini takip ederek nükleer denizaltına ulaşan takım, son derece yüksek düzeyde radyasyon yayan denizaltının insan ya da deniz ömrünü tehdit etmediğini belirtti.

7 Nisan 1989 yılında, 380 metre derinlikte denizaltının kıç tarafında bir yangın çıktı. Komsomolets isimli Sovyet denizaltının kaptanı aracı yüzeye çıkarmayı başarsa da denizaltı beş saat sonra battı. Denizaltında bulunan 42 kişi hayatını kaybetti ve olay tarihe Komsomolets faciası olarak geçti.

120 metre uzunluğundaki nükleer denizaltı, Norveç'in 320 kilometre açığında, Norveç Denizi'nin 1.700 metre derinliğinde yatıyor. Norveç'in Deniz Araştırmaları Merkezi'nin (IMR) raporuna nazaran denizaltından radyasyon yayılıyor ve yayılan bu radyasyonun, normal bir sızıntıdan 800 bin kat daha çok olduğu biliniyor.

Düzenli aralıklarla Komsomolets isimli denizaltı denetim ediliyor olsa da bu hafta sona eren araştırma, dehşetli düzeylerde radyasyonun varlığı keşfedildi. Norveç Denizi'nde tespit edilen düzeylerden 800 bin kat daha büyük olan bu radyasyon fazla derin bir alanda yayıldığı için deniz hayatını ziyadesiyle tehlikeye atmasa da o bölgedeki deniz eserlerinin tüketilmesinin tehlikeli olma ihtimalinin bulunduğu bildirildi.

Araştırmacılar, denizaltının etrafındaki deniz suyundan, tortulardan ve küçük organizmalardan numuneler toplayarak laboratuvarda bu numuneleri inceledi. Şu an için sonuçlar açıklanmadığı için araştırmanın bu bulgularının kesin olarak alınmaması gerektiği belirtildi.