Bilgisayar Korsanları, Sahte Oyunları Kullanarak Saldırıyor

Bilgisayar Korsanları, Sahte Oyunları Kullanarak Saldırıyor

Oyun bölümü her geçen gün biraz daha ilerlemeye devam ediyor. Geliştirici şirketler, yeni oyunlarını peşi sıra piyasaya sürüyorlar ve piyasaya sürülen oyunların önemli bir kitlesi oluşuyor. Gerek tek oyunculu öykülü oyunlar gerekse çok oyunculu çevrimiçi oyunlar, milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Hatta son araştırmalar, dünya nüfusunun 10'da 1'inin oyun oynadığını ortaya koyuyor. Hal bu türlü olunca da bilgisayar korsanları, taraflarını oyun bölümüne çevirmiş durumdalar. Yapılan son araştırmalar, korsan oyun kanallarının tehlikelerini bir defa daha ortaya gözler önüne serdi.

Kaspersky, yapmış olduğu son araştırmasında oyunların korsan olarak indirilmesinin hakikat olmadığını, oyunların birtakım evraklarının değiştirilerek içlerine ziyanlı yazılımlar entegre edildiğini ve bu yüzden yaklaşık olarak bir milyon kullanıcının taarruza uğradığını açıkladı. Yapılan araştırmalar sadece 2018 haziran ayı ile 2019 haziran ayı ortasındaki korsan oyunların belgelerinin taranmasıyla gün yüzüne çıkarıldı ve bu ziyanlı yazılımların üçte birinden fazlasının yalnızca 3 oyun üzerinde bulunduğu sonucuna ulaşıldı.

Bilgisayar Korsanları, Sahte Oyunları Kullanarak Saldırıyor

Araştırmalara nazaran bilgisayar korsanlarının en çok tercih ettikleri oyun, ulaşılması zor bir satış sayısına ulaşan Minecraft'tı. Bilgisayar korsanları, Minecraft ismini kullanarak ya düzmece yazılımlar oluşturuyorlardı ya da oyunun evraklarına ziyanlı yazılımlar ekleyerek Torrent platformlarına yüklüyorlardı. Son bir yıl içerisinde 310 binden fazla kullanıcı, Minecraft nedeniyle akına uğradı.

Bilgisayar korsanlarının tercih ettiği bir öteki oyun ise yıllardır popülerliğini sürdüren ve artık bir oyun efsanesi haline gelen Grand Theft Auto 5'ti. Bilgisayar korsanları, bu oyunun da düzmece belgelerini oluşturarak dijital platformlarda paylaşıyorlardı ve bu evrakları indiren kullanıcılar taarruzlara maruz kalıyorlardı. GTA 5 oyunu nedeniyle hücuma uğrayan kullanıcı sayısı 112 binden fazla. Listenin üçüncü sırasında ise yeniden uzun yıllardır tanınan olan ve önemli bir kesmin oynamaya devam ettiği Sims 4'tü. Bilgisayar korsanları yaklaşık 105 bin kullanıcıya bu oyunun uydurma versiyonları üzerinden hücum düzenlediler.

Tüm bunlarla birlikte araştırmalar, kullanıcıların şimdi piyasaya sürülmeyen oyunları indirmeye çalıştığını ve bu oyunlarında genelde virüslü olduğunu ortaya çıkardı. FIFA 20, Borderlands 3 üzere oyunların da uydurma versiyonları bilgisayar korsanları tarafından oluşturulmuştu ve bu oyunları indiren kullanıcıların bilgisayarlarına saldırılıyordu. Kaspersky, piyasaya şimdi çıkmamış olan en az 10 oyunun geçersiz versiyonlarının torrent sitelerinde yayılmış olduğunu açıkladılar.

Bilgisayar Korsanları, Sahte Oyunları Kullanarak Saldırıyor

Uzmanların elbette bu bahisle ilgili de birtakım tavsiyeleri var. Uzmanlar, şimdi piyasaya sürülmemiş olan oyunların indirilmesinin ve oynanmasının mümkün olmadığını belirterek, bir oyunla ilgili kuşkularının olması dahilinde ufak bir araştırma yapabileceklerini ve bu araştırmanın kendilerini gerçek sonuca götürebileceğini tabir ediyorlar. Korsan oyunlardan uzak durulması gerekildiğini belirten uzmanlar, internet sitelerinin de güvenlikleri konusunda dikkatli olması gerektiğini ve site uzantılarının kıymetli olduğunu söz ediyorlar. Bizlerde Webtekno takımı olarak, dijital dünyada korunmanın sıkıntı olduğunu bir defa daha hatırlatırken, mümkün olduğunca yepyeni yazılımlara sahip olmanızı tavsiye ediyoruz.