Bilim İnsanları Bitkileri Bir Sensör Gibi Kullanmayı Başardı

Bilim İnsanları Bitkileri Bir Sensör Gibi Kullanmayı Başardı

Dünyanın en düzgün teknik üniversitelerinden bir tanesi olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim insanları, 'Cyborg' olarak hayatımıza giren yeni bir terimi bitkiler üzerinde uygulamak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Haberimizin ayrıntılarına girmeden evvel bu Cyborg terimini birazcık irdelemek gerekiyor. Cyborg terimi en genel tarifiyle yarı canlı yarı robot manasına geliyor. Biraz daha bilimsel açıklamak gerekirse Cyborg, organik ve yapay bileşiklerin birbirleriyle uyumlu bir halde çalışarak canlılara özel yetenekler kazandırması olarak tanımlanabilir. Beşerler üzerinde örnek vermek gerekirse; saniyeler içerisinde bir yabancı lisanı öğrenmek ya da olağan bir bireyin kaldırmasının mümkün olmadığı tartıları tek elle kaldırmak. Bilim insanları bu proje kapsamında, bitkileri sensör haline getirmenin bir yöntemini keşfettiler.

Bilim İnsanları Bitkileri Bir Sensör Gibi Kullanmayı Başardı

Bilim insanları bu sistemi geliştirebilmek için iki farklı projeyi hayata geçirdiler. Bu projelerin ilki Phytoactuators, ikincisi ise Planta Digitalis'ti. Phytoactuators projesi kapsamında bilim insanları, küstüm otunu ele aldılar. Bu bitki, yapısı gereği yapraklarına dokunulduğu vakit bunu bir tehdit olarak algılıyor ve yapraklarını kapatıyor. Bilim insanları, küstüm otuna özel elektrotlar bağladılar ve bu sayede küstüm otunun gönderilen sinyalleri almasını sağladılar. Bu sinyaller, bilgisayar üzerinden de yönetilebildi. Bunu başardıklarını ispatlamak isteyen bilim insanları, oluşturdukları tanıtım görüntüsünde bir sinek kapan bitkisini kullandılar. Sinek kapan bitkisinin yaprakları, bilgisayar üzerinden istenildiği üzere kapatılabiliyordu.

Bilim insanları, Planta Digitalis projesi kapsamında ise bitkiler için suda çözünebilir özel bir iletken geliştirdiler. Bu iletken, bir tel halini alıyor ve öteki bitkilere bağlanabiliyordu. Bu temas da bitkinin adeta bir sensör vazifesi görmesini sağlıyordu. Bilim insanları bu projenin özellikle güvenlik hedefli bir sistem olarak kullanılabileceğini düşünüyorlar. Bunun sebebi, bir bitkide gerçekleşen hareketin öbür bir bitki tarafından da tekrar edilmesi.

Bilim insaları, şimdilik bu teknolojilerin giriş kademesinde olduğunu ve kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu belirttiler. Fakat bu kadarı bile bilim dünyasının heyacanını artırmaya yetti. İşte bilim insanları tarafından geliştirilen bu bitkilerin tanıtıldığı video;