Bilim İnsanları, Evrimin Daha Önceki Adımlarını Açıkladı

Bilim İnsanları, Evrimin Daha Önceki Adımlarını Açıkladı

Bilim insanları, dünya üzerinde canlı bir varlık bulunmazken ömrün nasıl başladığı konusunda birçok araştırma gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor. University College London'ın (UCL) araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, dünya üzerindeki hayatın nasıl başlamış olabileceğini anlamamıza yardımcı olacak üzere görünüyor.

Evrim, sırf belli bir noktaya kadar takip edilebiliyor. Belli bir noktadan sonra canlı varlıkların cansız varlıklardan gelmesi sürecini kavramamız gerekiyor. Ekseriyetle her şeyin, besinler bakımından güçlü bir 'çorba'dan başladığı belirtiliyor. Dünyanın yüzeyinde bulunduğu düşünülen bu sıvı, bir yıldırım düşmesi ya da volkanik aktivite üzere bir olayla süreci başlattı, amino asitlerin birleşerek peptitleri oluşturarak proteinleri, akabinde da hayatı oluşturdu.

Bilim İnsanları, Evrimin Daha Önceki Adımlarını Açıkladı

Araştırmacılar, bu teoriyle ilgili bir sorun olduğunu belirtti. Araştırmanın başyazarı Matthew Powner, açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Amino asit zincirlerinden oluşan peptitler, dünya üzerindeki tüm ömür formları için ziyadesiyle değerlidir. Peptitler, biyolojik süreç için katalizör vazifesi gören protein dokusunu oluşturur lakin peptitler, amino asitlerden peptitlere geçmek için enzimlere gereksinim duyar. Bu da önümüze 'yumurta mı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan?' formundaki soruyu getiriyor. Birinci enzimler nasıl ortaya çıktı?”

Bu bilinmezin karşılığını bulmaya çalışan bilim insanları, amino asitleri bir müddet boyunca unutarak onların atası olan ve 'aminonitriller' olarak isimlendirilen moleküllere odaklandı. Olağan kurallar altında bu moleküller, ziyadesiyle asidik ya da alkalin olan ortamlarda amino asitleri oluşturur. Sonrasındaysa gerekli güçle birlikte bu amino asitler peptitlere dönüşür.

Bilim İnsanları, Evrimin Daha Önceki Adımlarını Açıkladı

Araştırmayı gerçekleştiren grup, bu iki adımı atladıkları vakit aminonitrillerin direkt olarak peptitlere dönüşebildiğini keşfetti. Biliminsanları, aminonitrilleri su içerisinde hidrojen sülfür ve ferrisiyanürle birleştirdiğinde bahsettikleri sonuçları alabildi. Bahsi geçen iki molekül volkan dumanlarında bulunduğu için dünyanın oluşumu sırasındaki ortamda olma ihtimalleri de bir oldukça yüksek.

Araştırmanın yardımcı müellifi Saidul Islam, “İlk sefer peptitlerin su içerisinde amino asitleri kullanmadan oluştuğunu ortaya koyduk. Bunu yaparken de dünyanın oluşumunun başlangıcındaki şartları göz önünde bulundurarak buna yakın ortamları kullandık” tabirlerini kullandı.

Dünya üzerindeki ömrün nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olmanın yanı sıra araştırmacılar, bu tekniğin sentetik kimya alanında daha verimli çalışmalara imkan tanıyacağını belirtti.