AMD, 20 Yılın Ardından Intel'i Alt Etmeyi Başardı

AMD, 20 Yılın Ardından Intel’i Alt Etmeyi Başardı

AMD, Ryzen 3000 serisi işlemcilerini çıkartmasıyla birlikte Intel'i 20 yılın akabinde geçmeyi başardı. Intel, uzun bir müddettir işlemci piyasasında önemli bir liderliğe sahipti fakat AMD'nin son yonga serisiyle birlikte Intel'in işinin daha da zorlaşması bekleniyor.

7 nanometrelik bir dizayna sahip olan Ryzen 3000 serisi, AMD'nin sınıfında Intel'i geçmesini sağladı. Performans konusunda Intel'i geçen işlemciler, fiyat ve güç kullanımı konusunda da Intel işlemcilerin altında bir oran yakaladı. Olağan ki bu durum, Intel'in hem kıymetli, hem daha çok güç kullanan hem de daha az performans vadeden işlemcilerinin satışlarını zora soktu.

AMD, 20 Yılın Ardından Intel'i Alt Etmeyi Başardı

AMD'nin fiyatları her vakit Intel'e oranla daha düşük olsa da işlemci üreticisinin tüm bahislerde Intel'i geçmesi, yaklaşık 20 yıllık bir müddet sonucunda mümkün oldu. Birçok kaynak, AMD'nin yeni işlemci serisinin Intel'i önemli manada sıkıştıracağının ve rekabetin çok daha fazla büyüyeceğinin sinyallerini verdi.

Şu an için GPU ve CPU konusunda piyasa hissesi olarak Intel'in altında bulunan AMD'nin kısa müddette büyük bir yükselişe geçeceğini söyleyebiliriz. MarketWatch'un raporlarına nazaran AMD'nin payları, %2,1'lik bir yükselişe geçti. Bu da önümüzdeki çeyrekte çok daha büyük bir gelişmenin olabileceğine işaret ediyor.

AMD, 20 Yılın Ardından Intel'i Alt Etmeyi Başardı

AMD'nin gelişmesi, birebir vakitte işlemci piyasasındaki pazar hissesinin da büyümesi üzere sonuçları beraberinde getirebilir. CPU konusunda Intel, GPU hususundaysa Nvidia, şu an için pazar hissesinde önemli bir liderliğe sahip olsa da AMD'nin bu sonuçları karşısında iki ismin de hisselerinde düşüş yaşanması bekleniyor.

Gelecekte AMD'nin nasıl bir pazar hissesine sahip olacağı şu an için sadece iddialar üzerinde şekillense de yakın vakitte değişiklikler olacağını ve bu değişiklikleri size aktaracağımızı söyleyebiliriz.