Bilim İnsanları Transparan İnsan Organları Üretti

Bilim İnsanları Transparan İnsan Organları Üretti

Almanya’da yapılan araştırmalarda, 3 boyutlu organ basılmasını sağlayan teknolojinin transparan organ basılması için kullanılabileceği ortaya çıktı.

Münih’te Ali Ertürk isimli bir bilim beşerinin Ludwig Maximillians Üniversitesi’nde yürüttüğü çalışmalar sonucu, özel bir solüsyonun beyin ve böbrek üzere organlar transparan hale getirdiği belirtildi.

Bilim İnsanları Transparan İnsan Organları Üretti

Bu organlar daha sonra lazerler ile tarandı ve bir mikroskopla incelendi. Bu incelemelerde organın yapısı, kan damarları ve her bir hücrenin spesifik pozisyonu da dahil olmak üzere tespit edildi.

Bu sistem sayesinde organları teğe bir tıpkı biçimde modelleyebilen bilim insanları, 3 boyutlu baskı ile işlevsel organlar oluşturdu. Bu organların imalinde kök hücreler kullanıldı ve hücrelerin gerçek pozisyonlara yerleşmesi sağlandı.

Bilim İnsanları Transparan İnsan Organları Üretti

Endüstride 3 boyutlu baskı sık sık kullanılan bir yedek üretme prosedürü olsa da şimdi organların işlevsel olarak basılması beklenen düzeyde gerçekleştirilemiyor. Ertürk’ün keşfi ileride bu çalışmalar için kıymetli bir atılım olacak ve organların gerçek hücre dokusuyla üretilmesini sağlayacak.

Ali Ertürk’ün grubu artık yeni bir yol haritası oluşturdu. Ertürk, önümüzdeki 2-3 yıl içinde pankreas, 5-6 yıl içinde de böbrek yapmayı amaçladıklarını söylüyor. Araştırmacılara nazaran 5-10 yıl içerisinde biyobaskıyla üretilen organlar, hayvanlarda klinik testler için hazır olacak.