Bilim İnsanları, Yapay Yerçekimi Üzerine Çalışmaya Başladı

Bilim İnsanları, Yapay Yerçekimi Üzerine Çalışmaya Başladı

Bugüne kadar uzaktan yakından bilim kurgu ve uzayla alakası olan neredeyse her yerde yapay yerçekimi kavramını duyduk. Gerçekte ise yerçekimi tesirini yapay olarak oluşturmak hiç da kolay değil. Neyse ki Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacılar, geliştirdikleri teknoloji ile yapay yerçekimini deneyimleme ve test etme imkanı buluyorlar.

Yer çekiminden uzun müddet uzakta kalmak, kaslarda ve kemiklerde erime yaşanmasına sebep oluyor. Bu sorunun çözülmesi, uzun müddetli uzay seyahatleri için büyük değer taşıyor. Tahlil yollarından biri de yapay yerçekimi oluşturmak. 

Bilim İnsanları, Yapay Yerçekimi Üzerine Çalışmaya Başladı

Şu anda yapay yerçekimi oluşturmanın formüllerinin en popüleri, insanları dev bir santrifüjün etrafında döndürmek. Süratle daireler çizmek doğal ki herkesin midesini kaldırıyor. Kaldı ki insanları aylarca döndürmek de çok mantıklı değil. 

Hızla döndüğümüz/döndürüldüğümüz vakit midemizin bulanması ve başımızın dönmesi çok olağandır. Kulağımızda bulunan salyangoz isimli organelin içinde bulunan sıvı, insanların istikrarını sağlar. Bu sıvının çalkalanması ya da savrulması nedeniyle istikrarımızı bulmakta zorlanırız. Ortaya düşme hissi ve mide bulanması çıkar. 

Araştırma takımı, gönüllüleri evvel çok yavaş süratte, dakikada yalnızca bir cins dönecek formda santrifüjde döndürdü. Daha sonra yavaş yavaş hızlanmaya başladılar. Son olarak, iştirakçilerin rahatsız olmadıkları sürat olan 17 tur/dakikaya çıktılar. 

Bilim İnsanları, Yapay Yerçekimi Üzerine Çalışmaya Başladı

Üniversitede doktora öğrencisi olan Katherine Bretl, çalışmalarının maksadının insanları yapay yerçekiminin o kadar da çılgınca bir şey olmadığına inandırmak olduğunu söylüyor. 

İnsan Eksantrik Rotasyon Aygıtı (HERD) ismi verilen aygıtın çalışmasını bir de görüntüye çeken grup, herkesin bu sisteme ahenk sağlayabileceğini söylüyor. 

Araştırma, Vestibular Research mecmuasında yayımlandı. Bu çalışma ile uzay seyahatinin olumsuz tesirleri azaltılacak, uzay seyahatleri daha kolay hale gelecek. Aygıtın nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.