Bir Kehribarda 99 Milyon Yıllık Ammonit Fosili Bulundu

Bir Kehribarda 99 Milyon Yıllık Ammonit Fosili Bulundu

Myanmar'ın kuzeyinde bilim dünyasını hayli şaşırtan bir fosil bulundu. 99 milyon yıl öncesine ilişkin olan bu fosil, kehribar olarak bilinen bir cins reçineydi. Milyonlarca yıl evvel bir çam ağacından damlayan reçine, fosil halini almıştı. İşin değişik olan tarafı ise bu fosilin içerisinde bulunan canlılardı. Kehribarın içerisinde 40 çeşitten fazla canlının da fosili bulunuyordu. Fakat bu fosillerden bir tanesi bilim dünyası için işin en ilgi cazibeli noktasıydı. Bulunan kehribarın içerisinde, bir ammonit fosili vardı. Bilindiği üzere ammonitler, kuşakları tükenmiş olan ve denizlerde yaşayan bir yumuşakçadır.

İşte, içerisinde 40 çeşitten fazla böcek, sinek ve arı üzere cinslerin bulunduğu o fosil;

Bir Kehribarda 99 Milyon Yıllık Ammonit Fosili Bulundu

Fosil, bulunduktan sonra bilim insanları tarafından incelemeler başlatıldı. Fosili inceleyen Prof. Bo Wang, bir kehribarın içerisinde ammonit göreceklerini hiç düşünmediklerini söz ederek bulunan bu fosilin bir birinci olduğunu belirtti. Fosilin içerisinde bulunan ammonitin sırrını çözmek isteyen araştırmacılar, bu fosili özel bir görüntüleme tekniği kullanarak incelemeye karar verdiler. Araştırmacıların kullanacakları usulün ismi Micro-CT'ydi ve bu yol kehribara zarar vermeyecekti. Bu prosedürü nasıl kullanıldığını daha kolay bir tabirle açıklayan Wang, bu inceleme tekniğinin hastanelerde kullanılan röntgen aygıtlarına çok benzediğini, ortalarındaki tek farkın bu yöntemde çözünürlüğün çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Bir Kehribarda 99 Milyon Yıllık Ammonit Fosili Bulundu

Görüntüleri inceleyen araştırmacılar, ammonitin hiçbir yumuşak doku içermediğini belirlediler. Ayrıyeten kabuk kırılmıştı ve ammonitin içerisinde kum taneleri de vardı. Bu da araştırmacıların ammonitin öldükten uzun bir mühlet sonra bu bölgeye taşındığını ve reçinenin içerisine hapsolduğunu kabul etmelerine neden oldu. Bulunan bu fosil, içerisinde ammonitin bulunduğu birinci kehribar olarak tarihe geçti.