Dünyanın İlk Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı HP Omen X 2S

Dünyanın İlk Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı HP Omen X 2S

HP, kurumsal eserlerin yanında Omen serisi ile de oyunseverlerin gönüllerini fethetmeye devam ediyor. Piyasaya sürmüş olduğu pek çok Omen serisi eserle övgüleri hak eden HP, bu defa de yeni bir dizüstü bilgisayar duyurdu. HP Omen X 2S olarak isimlendirilen bu dizüstü bilgisayar, rakiplerine nazaran çok farklı bir özelliğe sahip. HP Omen X 2S'in çift ekranı bulunuyor. Bunlardan birincisi dizüstü bilgisayarın ana ekranı, ikincisi ise klavyenin çabucak üstünde bulunan ikinci bir ekran. İşte HP tarafından duyurulan ve dizüstü bilgisayar bölümünde yeni bir çağı başlatacak olan Omen X 2S;

Dünyanın İlk Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı HP Omen X 2S

Bilgisayarın standart olarak 15 inçlik bir ekranı bulunuyor. Bununla birlikte, kavyenin çabucak üst kısmında 6 inç boyutunda bir ekran daha bulunuyor. Bu ekran HD çözünürlüğe sahip ve kullanıcıların oyun oynarken işlerini bir epey kolaylaştıracağa benziyor. Bu ekranda kullanıcılar, istedikleri farklı bir uygulamayı çalıştırabiliyorlar. Bir yandan oyun oynarken bir yandan da Spotify'da çalan müziğinizi denetim edebilir, WhatsApp bildirilerini denetim edebilir ya da dizüstü bilgisayarınıza ilişkin teknik bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Bu ekranla yapabilecekleriniz bu kadarla da hudutlu değil. Oynadığınız bir oyunun makul bir kısmını bu ekrana yansıtabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse günümüzün en tanınan oyunlarından bir tanesi olan PUBG'de, yalnızca bu haritayı alt ekrana yansıtarak 'Red zone' bölgelerini takip edebilir, hududa olan aralığınızı direkt denetim edebilir ya da bir yarış oyununda pisti buraya yerleştirebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarların genelde ortasında görmeye alıştığımız fare kısmının da bilgisayarın sağ tarafına alınmış olması, bilhassa oyun oynayan kullanıcılar için ziyadesiyle uygun düşünülmüş.

Dünyanın İlk Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı HP Omen X 2S

Omen X 2S'in donanım ayrıntılarına gelecek olursak, HP bu mevzuda da kolaya kaçmamış durumda. Dizüstü bilgisayar gücünü Intel işlemcilerden alıyor ve ekran kartı olarak da NVIDIA kullanılmış. İki farklı seçeneği olacak olan Omen X 2S'in donanım özellikleri ise şöyle;

  • İşlemci: Intel Core i7-9750H (8 çekirdek, 4.5 Ghz'ye kadar ulaşabilen hız)
  • Ekran Kartı: NVIDIA RTX 2070 (8GB GDDR6 256 Bit)
  • RAM: 16 GB
  • Dahili Hafıza: 512 GB SSD

İkinci opsiyonun özellikleri ise biraz daha yüksek;

  • İşlemci: Intel Core i9-9880H (8 çekirdek, 4.8 Ghz'ye kadar ulaşabilen hız)
  • Ekran Kartı: NVIDIA RTX 2080 (8GB GDDR6 256 Bit)
  • RAM: 32 GB
  • Dahili Hafıza: 1 TB SSD

Soğutma sisteminde de alışılmışın dışına çıkan HP, bu hususta da özel bir sistem kullandı. Bilindik macunlardan daha farklı olan ve Thermal Grizzly Conductonaut ismi verilen bir soğutma sisteminin kullanıldığı dizüstü bilgisayarda, daha yeterli bir soğutma hedeflendi. HP cehpesinden yapılan açıklamalarda, bu eserin olağan dizüstü bilgisayarlara oranla saniyede yüzde 28 daha uygun sonuç verdiği belirtildi.

HP'nin temmuz ayında satışa çıkaracağı bu dizüstü bilgisayara sahip olmak isterseniz, yüklü bir ödeme yapmanız gerekiyor. HP'nin Omen X 2S için belirlemiş olduğu fiyat, birinci opsiyonu tercih ederseniz 3.200, ikinci opsiyonu isterseniz de 4.500 dolar civarında.