Böceklerin Nesli Büyük Bir Hızla Tükeniyor

Böceklerin Nesli Büyük Bir Hızla Tükeniyor

Karadaki canlıların üçte ikisini oluşturan böceklerin kuşağı tehlike atlına girmiş durumda. Araştırmacıları önemli manada alarma geçiren bu olay, besin zincirinin bozulmasının yanı sıra doğal habitatlara da hasar verme potansiyelini taşıyor.

Amatör Entomoloji Derneği, amatör koleksiyoncular tarafından toplanan ve toplamı 80 milyona yakın böceğe konut sahipliği yapıyor. Böcekler, ziyan görmemeleri için etil alkol dolu şişelerde koruma ediliyor.

Böceklerin Nesli Büyük Bir Hızla Tükeniyor

Derneğin lideri Martin Sorg, klasik olarak entomolojinin az cinsleri toplayarak kurutma süreci olduğunu aktardı. Kendisi ve istekli arkadaşlarının bu koleksiyonu oluşturduğunu da bildirdi.

30 yıllık bir koleksiyona sahip olan Amatör Entomoloji Derneği, böcek tiplerinin %40'ından daha fazlasının jenerasyonunun tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Ayrıyeten her sene yüzde birlik bir kısmın da buna eklendiği söz edildi.

Böceklerin Nesli Büyük Bir Hızla Tükeniyor

Araştırmacılar, bu durumun dinozorların yok oluşundan sonraki en büyük kuşak tükenmesi olduğunu da bildirdi.

Böceklerin jenerasyonunu tehlikeye atan ögeler ortasında ömür alanlarının yok olması ve toprakların tarım ya da yerleşim alanlarına dönüştürülmesini gösteren araştırmacılar; hava kirliliği, böcek ilaçları ve iklim değişikliğini de bu ögeler ortasına ekledi.