Chromium Tabanlı Edge, Windows 7 ve Windows 8 İçin Hazır

Chromium Tabanlı Edge, Windows 7 ve Windows 8 İçin Hazır

Microsoft, işletim sistemlerinde yakaladığı başarıyı internet tarayıcıları parazında bir türlü yakalayamadı. Internet Explorer,  gerçek bir alternatifi yokken kullanılıyordu lakin sonradan piyasaya çıkan öbür tarayıcılar, Internet Explorer'ı kullanıcıların yalnızca kendi istedikleri tarayıcıları indirmek için bir ya da iki defa kullandığı bir uygulama haline getirdi. Microsoft'ta aslında bu durumun farkındaydı. Windows 10 ile birlikte işletim sistemleri konusunda çok büyük yenilikler yapan Microsoft, Internet Explorer yerine Microsoft Edge'i müşterilerinin hizmetine sundu. Fakat bu internet tarayıcısı da beklenen etkiyi görmedi. Hal bu türlü olunca Microsoft devayı Edge'i bir sefer daha yenilemekte buldu.

Aylar evvel Microsoft, Chromium tabanlı yeni bir Edge üzerinde çalıştığını resmen ilan etti. Çalışmaların tamamlanmasının akabinde Chromium tabanlı Microsoft Edge, kullanıcıların hizmetine resmen sunuldu. Şimdilik test etabında olan Edge, 2 farklı sürüm halinde kullanıcılar tarafından indirilerek kullanılabiliyor. Bu sürümlerin kullanıcılar tarafından ağır ilgi görmesi hem Microsoft'un bu husustaki iştahını kabartıyor hem de kullanıcılardan aldıkları raporlarla uygulamadaki eksiklikler gideriyorlar.

Chromium Tabanlı Edge, Windows 7 ve Windows 8 İçin Hazır

İlk olarak Windows 10 kullanıcıları tarafından deneyimlenebilen Chromium tabanlı Edge, daha sonra macOS işletim sistemini kullanan kişiler için hizmete sunulmuştu. Microsoft, bugün yaptığı bir duyuruyla uygulamanın günlük olarak güncellenen sürümü 'Canary Channel'ı Windows 8.1, Windows 8 ve Windows 7 kullanıcılarının da hizmetine sunduğunu açıkladı. 

Chromium Tabanlı Edge, Windows 7 ve Windows 8 İçin Hazır

Bu duyuruyla birlikte Microsoft'un eski işletim sistemini kullanan bilgisayar sahipleri de Chromium tabanlı Edge'i kullanma imkanına sahip oldular. Microsoft'un Linux ile ilgili yapılan çalışmaları düşünüldüğünde uygulamanın en kısa müddette Linux tabanlı sistemlerde de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Eğer bugüne kadar indirmediyseniz, Chromium tabanlı Edge'in günlük yada haftalık olarak güncellenen sürümlerini burada bulunan ilişkiyi kullanarak, kendinize uygun bir şekilde indirebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ise bu uygulamanın hala test evresinde olduğu. Bu yüzden uygulamada çökme, yavaşlama üzere birtakım meseleler olabilir.