Dalgıçlar, İnsan Boyutunda Bir Denizanasını Görüntüledi

Dalgıçlar, İnsan Boyutunda Bir Denizanasını Görüntüledi

Biyolog Lizzie Daly, English Channel isimli boğazın derinliklerinde 1,5 metre uzunluğundaki denizanasıyla karşılaştı. Birleşik Krallık kıyısındaki Cornwall yakınlarında meslektaşı ve dalgıç fotoğrafçı Dan Abbott ile dalış yapan Daly, devasa denizanasıyla birlikte fotoğraf çektirdi.

Birleşik Krallık'ın Deniz Muhafaza Toplumu'nun temsilcisi Lizzie Daly, USA Today'e verdiği röportajda “Nefes kesiciydi. Dalışa başlayalı yarım saat olmuştu ve bulanık suyun içerisinden devasa bir denizanası belirdi” ifadelerini kullandı.

Dalgıçlar, İnsan Boyutunda Bir Denizanasını Görüntüledi

Genelde zararsız olan ve yazın görülen denizanaları; Birleşik Krallık'ın yanı sıra Akdeniz, Adriyatik ve Karadeniz sularında da görülebiliyor. Dev denizanası, bilimsel ismi Rhizostoma pulmo ile de tanınıyor.

Britanya'da bulunan en büyük denizanası çeşidi olsa da Daly ve Abbott, bu büyüklükte bir denizanasını daha evvel görmediklerini belirtti. Daly, çektikleri görüntüde “Daha evvel bu büyüklükte bir denizanasıyla hiç karşılaşmamıştım. Uzunluğu benimkiyle aynıydı” açıklamalarında bulundu.

Daly, denizanasını bir saat boyunca takip ettiklerini belirtti. CBS News'a verdiği röportajda “Onun yanında yüzmek hakikaten çok güzeldi” dedi.

Dalgıçlar, İnsan Boyutunda Bir Denizanasını Görüntüledi

Görüntüsüne bakıldığı vakit son derece ziyanlı görünen denizanası, sadece planktonlarla beslendiği için insanlara ya da deniz ömrüne karşı rastgele bir tehdit barındırmıyor. The Guardian'a açıklama yapan deniz biyoloğu Cathy Lucas, “Deniz Ciğerleri (Barrel Jellyfish), boyutlarının bilakis ziyanlı değildir. Tüm denizanaları soksa da Deniz Ciğeri'nin sokması zayıftır” biçiminde konuştu.

Denizanasının uzuvları, denizanası öldükten sonra bile sokma yetisine sahip olan küçük iğnelerle dolu lakin bu uzuvlar, onu avlamaya çalışan hayvanlara karşı kullandığı bir müdafaa düzeneği olarak kullanılıyor.

Dalgıçlar, İnsan Boyutunda Bir Denizanasını Görüntüledi

500 milyon yıldır okyanuslarda dolaşan ve %95'i sudan oluşan denizanalarının beyni, karnı, bağırsakları ya da akciğerleri bulunmuyor. Denizanaları, bunun yerine besinleri ve oksijenleri şeffaf jel katmanlarından alarak besleniyor.

Tabii ki tüm denizanaları insanlara karşı zararsız diyemeyiz. Üstte gördüğünüz denizanası, insanları dakikalar içerisinde öldürebilecek bir zehre sahip. İnsanların kalbini ve hudut sistemini maksat alan bir zehri salgılayan denizanası, soktuğu dalgıçlar kıyıya çıkamadan öldürebilen bir tesire sahip.