Amazon, Kiraladığı Kitabı Geç Gönderen Öğrenciye Ceza Kesti

Amazon, Kiraladığı Kitabı Geç Gönderen Öğrenciye Ceza Kesti

Amazon; eticaret, oyun ve müzik üzere hizmetlerinin yanı sıra, öğrenciler için oluşturulan bir kitap kiralama hizmetine de sahip. Öğrenciler bu hizmeti kullanarak muhtaçlıkları olan ders kitaplarını, uygun bir fiyat karşılığında kiralayabiliyorlar ve kiralama mühletinin sonuna gelindiği vakit kitap, tekrar Amazon'a gönderiliyor.

Delaware Üniversitesi öğrencilerinden olan 19 yaşındaki Amelia SanFilippo, Amazon'un kitap kiralama hizmetini kullanarak dersi için muhtaçlık duyduğu bir kitabı kiraladı. Kiralama mühletinin sona erdiğini fark etmeyen SanFlippo, kitabı Amazon'a dört gün geç gönderdi. Bu gecikmenin akabinde SanFlippo'nun babasının kredi kartı ekstresinde gördüğü gecikme fiyatı, aileyi tam manasıyla şoka uğrattı.

Amazon, Kiraladığı Kitabı Geç Gönderen Öğrenciye Ceza Kesti

Amazon, kitabın geç gönderilmesinden dolayı genç öğrenciye 3.800 dolar (yaklaşık 22 bin TL) ceza kesmişti. Gördüklerine inanamayan aile, hiç gecikmeden durumu Amazon'a bildirdi. Şirkete durumu anlatan SanFilippo, aldığı karşılık karşısında bir sefer daha şok geçirdi. Amazon, kitap vaktinde gönderilmediği için satın alındı olarak kabul ettiğini ve bu bağlamda bu fiyatın yansıdığını açıkladı. Kiralama bedeli 62.7 dolar (yaklaşık 350 TL) ve satın alma bedeli ise 100 dolar (yaklaşık 570 TL) olan bu kitaptan nasıl 3.800 dolarlık bir ödemenin çıktığını anlayamayan SanFilippo ve babası bir sefer daha müşteri hizmetlerini aradılar.

Amazon'un, ceza meblağını direkt çektiğini söyleyen SanFilippo'nun babası, yaşanan bu durumu “haraç kesmek” olarak nitelendirdi. Konuştuğu Amazon yetkililerinin daima olarak özür dilediğini söyleyen baba, bu durumun Amazon'un satış siyasetleri nedeniyle gerçekleştiğini öğrendi.

Amazon ile yapılan 9 saatlik telefon konuşmasının ardındansa olay tatlıya bağlandı. Mevzuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan bir Amazon sözcüsü, yaşanan bu durum nedeniyle üzgün olduklarını lakin sorunu kısa bir müddet içerisinde giderdiklerini, kesilen cezayı babanın hesabına tekrar iade ettiklerini ve bu bahisle ilgili çalışma başlattıklarını, bir daha bu türlü bir sorun yaşanmayacağını söyledi.