Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Hideo Kojima’nın yeni oyunu Death Stranding, oyuncular tarafından son 3 yıldır dört gözle bekleniyor. Her ne kadar oyunla ilgili açıklanan şeyler sonlu olsa da bildiklerimizi bir başlık altında topladık. Bu arada listeye geçmeden evvel belirtelim: Death Stranding, Playstation özel oyunu olacak.

Kim bu Kojima denen adam?

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Hideo Kojima, oyun topluluğunda herkes tarafından hürmet duyulan bir isim. Yaptığı oyunlarla daima yenilikçi akımı benimseyen Kojima, birebir vakitte milyonlar tarafından sevilen Metal Gear Solid serisinin yaratıcısı. 2015 yılında, tüm başarılarına karşın Konami tarafından kovulan başarılı isim, şimdilerde Death Stranding oyununun imalcisi Kojima Productions isimli şirketin sahibi.

Death Stranding çıkış tarihi:

Hideo Kojima 3 yıl evvel yaptığı bir açıklamada, 2020 Tokyo Olimpiyatlarından evvel oyunun çıkacağının kelamını vermişti. Sonrasında 2019 yılının mayıs ayının sonlarında bir fragman yayınlandı ve fragmanda, oyunun çıkış tarihinin 8 Kasım 2019 olacağı açıklandı.

  • Cevap: Oyun 8 Kasım 2019’da Playstation 4’e çıkışını yapacak.

Oyunun ana karakteri kim olacak?

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Oyundaki ana karakterin ismi Sam Bridges olacak. Bu karaktere The Walking Dead dizisindeki Daryl rolüyle ismini duyuran Norman Reedus hayat veriyor. Karakterimiz dünyayı tekrar bir ortaya getirmek için, geleceğin mahsur kalmış kalıntılarını bir ortaya getirmeye çalışan bir insan olacak. Çok açık bir anlatım değil biliyoruz. Birebir vakitte karakterimizin dokunma fobisi olacak ve oyunun ana ögelerinden biri olan Timefall, onu öteki insanları etkilediği üzere etkilemeyecek. 

  • Cevap: Oyunun ana karakterinin ismi Sam Bridges olacak.

Death Stranding'in en kilit noktası “Timefall” nedir?

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Timefall, neredeyse temas ettiği her biyotik hayatın zamansal sürecini hızlandırarak onları yaşlandıran, öbür bir dünyadan gelen bir yağmur. Dünyadaki birçok insan da Timefall’un varlığından haberdar. Bu gelişim sürecine, tabiattaki ve cihandaki öbür her şeyin başına gelen bozunma süreci de diyebiliriz. Stephen Hawking, bu bozunmaya entropi ismini vermişti. Bir bakıma Timefall, canlıların bozunma sürecini hızlandıran bir olgu.

  • Cevap: Canlıların bozunma sürecini hızlandıran bir yağmur.

Death Stranding'in tipi ne olacak?

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Henüz yapısıyla alakalı çok az şey bildiğimiz oyun, aslında bir aksiyon oyunu olarak geçiyor. Lakin oyunun imalcisi Hideo Kojima, toplumsal medyada yaptığı bir paylaşımda oyunun yeni bir tıp olduğunu, bu tıbbın adınınsa ‘action-strand game’ olduğunu söylemişti. Bu ortada oyun açık dünya olacak ve üçüncü tekil şahıs kamera açışıyla oynanacak.

  • Cevap: Oyun üçüncü tekil şahıs bir aksiyon oyunu olacak. Ayrıyeten şayet başarılı olursa “Action-Strand Game (ASG)” cinsinin başlangıcını temsil edecek.

Death Stranding konusu:

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Önceden de belirttiğimiz üzere oyunla ilgili hakikaten çok az şey biliniyor. Kimse oyunun öyküsünün ne olacağından tam olarak emin değil. Bildiğimiz tek şey, oyun ana karakterimiz Sam Bridges’ın kıyamet sonrası atmosferi andıran bir dünyada yaşayacağı deneyimleri anlatacak. Oyunun elbette bir berbatı olacak. O makûs karaktere de Hannibal dizisi ve birbirinden başarılı sinemalarıyla tanınan aktör Mads Mikkelsen hayat verecek.

  • Cevap: Henüz oyunun öyküsüyle ilgili elimizde net bilgiler yok. Lakin post-apokaliptik bir çizgi üzerinde, birbirine bağlanan örümcek ağı gibisi bir yapıya sahip olacak.

Death Stranding'de öldüğümüz vakit başımıza ne gelecek?

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Oyunda öldüğümüz vakit karakterimiz su altı dünyasına benzeri, araf denilebilecek bir yere gidecek. Bu bölgede serbestçe keşif yapabileceğiz ve eşyalarımızı geri toplayabileceğiz. Kojima’nın tarifine nazaran, oyunun araf sekansları, eski oyunlarda karşımıza çıkan ‘Continue?’ ekranlarının farklı bir versiyonu olacak.

Oyuna devam etmek istediğimiz vakit, karakterimizin dünyadaki bedenine dönebileceğiz. Oyundaki mevt mekaniğini ilginçleştiren şey, dünyaya geri döndüğümüz vakit birçok oyunda olduğu üzere öldüğümüz anın öncesinden başlamayacağız. Oyun bizi öldüğümüz andan sonrasından başlatacak. Ölmeden evvel sebep olduğumuz şeyler, dünyaya geri döndükten sonra da karşımıza çıkacak. Örneğin oyunda bizim ölümümüze sebep olan bir patlamanın yarattığı bir krater, biz dünyaya döndüğümüz vakit orada olmaya devam edecek.

Death Stranding takımında kimler var?

Death Stranding Hakkında 7 Önemli Detay

Oyunun aktör ve aktris takımı hayli geniş. Norman Reedus ve Mads Mikkelsen'den bahsetmiştik. Ayırıca oyunda Pan’ın Labirenti sinemasının direktörü Guillermo del Toro üzere isimler de olacak. Birebir vakitte, silinmiş bir Instagram gönderisinde oyunun grubunda League of Legends’tan tanıdığımız Emily O’Brien bulunuyor. Tıpkı gönderide birden fazla oyun severin ismini en azından bir kere duyduğu Troy Baker üzere usta isimlerin yer alacağı yazıyordu. Soysuzlar Çetesi sinemasının takımından Léa Seydoux’yu da grubunda barındıran imal, Biyonik Bayan isimli televizyon programıyla tanınan Lindsay Wagner’i de önümüze çıkaracak.

Bonus – Türkçe lisan desteği!

Playstation Türkiye toplumsal medya hesaplarından oyunun Türkçe altyazıyla çıkışını yapacağını açıklamıştı.

Death Stranding oynanış görüntüsü:

Death Stranding hakkında derlediğimiz en dikkat alımlı özellikler şimdilik bu kadar. Sabırsızlanmanıza neden olan özellikleri yorumlarda belirtebilirsiniz.