Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

AMD, geçtiğimiz E3’te Radeon 5700 ve 5700XT model ekran kartlarını tanıtmıştı. ABD merkezli üretici, bu ekran kartlarının NVIDIA tarafındaki rakipleri RTX 2060 (350 dolar) ve RTX 2070 (400 dolar) modellerinden daha süratli olduğunu da söylemişti. Radeon ekran kartlarının, rakip gösterildiği ekran kartlarıyla ortalarında 30 ile 50 dolar fark var. Bu fiyatlandırma, AMD’nin siyasetine çok karşıttı zira şirket, evvelce ekran kartlarını NVIDIA’ya nazaran daha ucuza satışa sunardı.

Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

AMD’nin yaptığı bu atak, epeyce cesurca bir hareketti ve NVIDIA ile fiyat konusunda birinci sefer eşit kurallarda rekabete gireceklerdi. Daha sonra NVIDIA, RTX 2060 Harika (400 dolar) ve RTX 2070 Üstün (500 dolar) model ekran kartlarını piyasaya sürdü. Ekran kartları, fiyatlarına nazaran epey uygun görünüyordu. Bu yüzden AMD’nin yeni fiyatlandırma siyaseti suya düşmüştü.

Geçtiğimiz cuma günü AMD, apansız bir indirime gitti. Aslında bu iddia edilebilir bir şeydi zira AMD’nin bu bahislerdeki siyaseti genelde daha ucuza satmak. AMD, E3’te açıkladığı üzere Radeon 5700’ü 380 dolar ve Radeon 5700XT’yi 450 dolar fiyatları üzerinden satsaydı elde etmek istediği satışlara ulaşamayacaktı. Dev üretici, artık 30 ve 50 dolarlık indirimlerle 5700’ı 350 dolar, 5700XT’yi de 400 dolar fiyatlarıyla satacak. Bu sayede bu ekran kartları, NVIDIA ekran kartları yerine kullanılabilecek güçlü alternatifler hâline gelecekler. Alışılmış ışın izleme teknolojisini istemeyen kullanıcılar için.

Ekran kartlarının mimarilerinden bahsedecek olursak 5700 ve 5700XT modelleri, RDNA mikro-mimarisi üzerine heyeti birinci ekran kartları olacak. Tanıtımdan evvel sıklıkla Navi olarak bahsedilen bu mikro-mimarinin, AMD hayranları üzerinde çok tesirli olması bekleniyor. Navi sadece AMD’nin ekran kartlarına değil, tıpkı vakitte Sony ve Microsoft’un yeni oyun konsollarına da güç verecek.

2020 yılının sonlarına hakikat birçok oyunsever, Navi tabanlı aygıtlardan oyun oynuyor olacaklar. Söylemekte yarar var, Navi tabanlı 5700 ve 5700XT önümüzdeki devirlerde çıkması beklenen oyun konsollarında olacak ekran kartları üzere performans canavarı olmayacaklar. Bu iki ekran kartı, bilgisayarını biraz daha güçlü hâle getirmek isteyen oyuncuların tercih edeceği orta segment eserler olacak.

Orta segment eserler olarak incelendikleri vakit epeyce düzgün iş çıkaran bu iki model, yakın vakitte NVIDIA Geforce Experience kalitesine ulaşan AMD Radeon Software’i destekleyecek. Bu sayede fazla uğraşmaya gerek kalmadan oyunlardan alınabilecek en düzgün manzara ayarları otomatik olarak yapılabilecek. Testlere nazaran 5700 ve 5700XT ekran kartları, birçok oyunda epey başarılı sonuçlar veriyor. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan testleri konuşmaya başlayalım.

Testler, Intel i9-9900K işlemci, 16 GB RAM ve 256 GB SSD’ye sahip bir bilgisayar üzerinden yapılmış ve her iki markanın ekran kartları da Windows 10 üzerinde en yeni şoförlerle test edilmiş. AMD tarafından Radeon 5700, 5700XT ve NVIDIA tarafından RTX 2060, 2060 Muhteşem, 2070 Harika modelleri karşılaştırılmış. Birebir vakitte RDNA mikro-mimarisinin ne kadar başarılı olduğunu göstermek adına teste Vega mikro-mimarisine sahip AMD Vega 56 model ekran kartı da dâhil edilmiş. Aşağıdaki görsellerden hangi ekran kartının hangi oyunlarda saniye başına kaç kare ürettiğini görebilirsiniz.

Overwatch test sonuçları:

Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

Rise of the Tomb Raider test sonuçları:

Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

Battlefield V test sonuçları:

Orta Segment Ekran Kartlarında Hangi Ürünler Öne Çıkıyor?

AMD’nin Radeon 5700 ve 5700XT model ekran kartlarının, NVIDIA ekran kartlarına alternatif olarak çıkması beklenirken açıklanan fiyatlar bir nebze hayal kırıklığı olmuştu. Artık gelen indirimle birlikte artık âlâ birer alternatif olabilirler.