DeepNude Uygulamasını Merak Edenleri Bekleyen Büyük Tehlike

DeepNude Uygulamasını Merak Edenleri Bekleyen Büyük Tehlike

Muhtemelen Amerikan stili sıradan bir güldürü sineması izlediyseniz, o klişe esprileri fark etmişsinizdir. İnsanları çıplak olarak gösteren gözlüklerle şakalar falan yapılırdı. Bu teknolojinin hayali birçok insan için eğlenceli ve komik durumlara neden olurdu. Fakat bir şeyler gerçeğe dönüştüğünde, olayın o kadar da eğlenceli olmadığı anlaşıldı. 

DeepNude ismi verilen uygulama, güneş gözlüğünde olmasa da daha yaygın bir aygıtta kendine yer buldu. Akıllı telefonlarımız, görsel sürece üzerine eğitilmiş bir yapay zekaya sahip bu uygulamayla, insanları saniyeler içerisinde çıplak hale getirebilir oldular. Ama bu defa sinemada değiliz.

DeepNude Uygulamasını Merak Edenleri Bekleyen Büyük Tehlike

Asıl sorun, bayanların uygunsuz bir biçimde, özgür iradeleri dışında oluşturulan çıplak fotoğraflarının internete sızma ihtimali değil. Bu ihtimal işin toplumsal taraftan etik sorununu oluşturuyor. Daha büyük ve birçok insan tarafından görülemeyen bir öteki sorun var…

Sahte DeepNude uygulamalarına dikkat! (Gerçekten dikkat)

Zaten gayesi bu tarafta olan beşerler, internette uygunsuz içeriklere rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Asıl sorun DeepNude uygulamasının klonları… Yani tıpkı ya da misal isimle, son kullanıcıyı kandırmayı hedefleyen uydurma DeepNude uygulamaları…

Sahte bir uygulamayı birinci gördüğünüzde, onu özgününden ayırt edebilecek kadar bilgili ve tecrübeli olabilirsiniz. Gerçekten internet kullanıcılarının büyük bir kısmı, bu türlü bir ayırt etme tecrübesine sahip değil. Hatta son derece âlâ tasarlanmış kolan bir uygulamayı ayırt etmek, tecrübeli kullanıcılar için bile hayli sıkıntı. İnternette DeepNude aradığınız anda, karşınıza çıkan seçeneklerin büyük kısmı düzmece uygulama oluyor. 

  • Sahte DeepNude uygulamaları için YouTube görüntüleri altında, Telegram'da ve Github'da inançsız ilişkiler dolaşıyor. 

DeepNude’un kendisi de inançlı değil:

DeepNude Uygulamasını Merak Edenleri Bekleyen Büyük Tehlike

Genel olarak Play Store ya da App Store dışında bulunan uygulamaları yüklemek, esasen güvenlik açısından büyük bir sakınca oluyoruyor. Geçmişte buna benzeri çok sayıda örnek görmüştük. Telefon numaranızı girdiğinizde, başka insanların sizi rehberine hangi isimle kaydettiğini gösteren uygulamaları hatırlayın. Emeli direkt data toplamaktı. 

DeepNude da emsal bir ilgiye hitap eden, içgüdüsel meraklara seslenmeye çalışan bir uygulama. Bu da kolaylıkla ismini duyurmasını sağlayan bir ayrıntı. Yepyeni uygulamayı kullanan şahıslar bile inançta değiller, zira uygulamanın aldığı birinci müsaade galerinizdeki fotoğraflara ulaşma müsaadesi. Bu fotoğrafların kime gittiği ise büyük bir tartışma konusu.

Sahte uygulamalar, fotoğraflarınız dışında banka uygulamalarındaki bilgileriniz, e-postalarınız, toplumsal medya profilleriniz ve sizde ekli olan profili açık tüm insanların bilgilerine ulaşılabilir. DeepNude, tek bir kişinin telefonundan binlerce insanın verisine ulaşabilir, zincirmele bir tesirle bu bilgi akışı milyonlarca kişiyi etkileyebilir. Klon uygulamalarda ise direkt bu hedef güdüldüğünden, daha büyük risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

DeepNude ve kopyaları, data çağında siz ve etrafınızdakiler için son derece tehlikeli bir uygulamadır. Bu durumu bir hırsızı kendi konutunuza davet etmek, hatta ona pencereden merdiven uzatmak üzere de düşünebilirsiniz. Hırsız içeriye girdiğinde ise müdahele etme bahtınız pek kalmaz.