En Çok İndirilen Mobil Oyunlar - 2019

En Çok İndirilen Mobil Oyunlar – 2019

Mobil data firması AppAnnie’ye nazaran günümüzde epey tanınan olan taşınabilir oyunculuk, bu yılın ikinci çeyreğinde yepisyeni bir düzeye ulaştı. Kullanıcılar, iOS ve Android platformlarında 11,2 milyar oyun indirdiler.

Bu yükseliş taşınabilir uygulamalara da yansıdı ve 2019’un ikinci çeyreğinde rekor kırdı. Android ve iOS platformlarında toplamda 30,3 milyar uygulama indirilirken kullanıcılar yaklaşık olarak 22,6 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirdi.

En Çok İndirilen Mobil Oyunlar - 2019

Platformlar ortası karşılaştırma yapıldığında Google Play, uygulamalar bazında bir evvelki çeyreğe nazaran iOS’a nazaran %15 daha fazla arttırdı, bu oran oyunlar bazında bakıldığındaysa %265’e çıkıyor. İkinci çeyrek boyunca Google Play’den en fazla oyun indiren ülkeler ise Hindistan, Brezilya ve ABD oldu. Bu sıralama uygulama indirme sayısında ise Hindistan, Brezilya ve Endonezya olarak gerçekleşti.

Google Play’in rakibi olan iOS marketine bakıldığında sıralama Çin, ABD ve Japonya formunda gerçekleşiyor fakat ikinci çeyrekte en çok oyun indirilen ülke açık orta farkla ABD oluyor.

En Çok İndirilen Mobil Oyunlar - 2019

Google Play’de 2019’un ikinci çeyreğinde en çok oyun indirilen kategoriler arcade, aksiyon ve klasik olurken iOS pazarında bu kategoriler arcade, aksiyon ve bulmaca olarak gerçekleşti. Her iki mağazada da “hyper-casual” olarak isimlendirilen Stack Ball, Run Race 3D ve Clean Road üzere oyunlar listeleri domine etti ve çeyrek boyunca güçlü bir büyüme yaşadı.

Kullanıcı harcamaları

Her iki platform dahil edilerek bakıldığında 2019’un ikinci çeyreğinde dünyadaki kullanıcı harcamalarının %75’i oyunlar için gerçekleşti. Google Play’de kullanıcıların oyunlara harcadığı para bir evvelki seneye nazaran %20 artış gösterdi, bu oran App Store’da %15 olarak kayda geçti.

En Çok İndirilen Mobil Oyunlar - 2019

Platformlara nazaran oyunlara en çok para harcayan ülkeler iOS’te Çin, ABD ve Japonya olurken Google Play’de bu sıralama ABD, Japonya ve Güney Kore biçiminde oldu. İkinci çeyrekte oyuncuların her iki platformda da en çok para harcadığı oyun kategorileri rol yapma, strateji ve aksiyon oldu.

İkinci çeyreğe damga vuran oyunlar

Küresel indirmelere bakıldığında hyper-casual oyun kategorisinde yer alan Stack Ball, Run Race 3D, Tile Hop: EDM Rush, Clean Road, Traffic Run ve Crowd City dikkatleri çeken oyunlar oldu. Clash of Clans, oyunların en çok para harcadığı birinci 10 oyun ortasına tekrar girmeyi başardı.

PUBG Mobile, ikinci çeyrekte aylık faal kullanıcı sayısında birinci sıradaki yerini muhafazayı başarırken, kullanıcıların en çok para harcadığı birinci 10 oyun ortasına da tekrar girdi.