Google Çeviri, 100'den Fazla Dili Kamerayla Çevirebiliyor

Google Çeviri, 100’den Fazla Dili Kamerayla Çevirebiliyor

Google Çeviri, akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak anlık çeviri yapabiliyor. Türkçe dahil birçok lisan seçeneği bulunan bu özellik, gelen son güncellemeyle 100'den fazla lisan takviyesine kavuşmuş oldu. Bilhassa yurt dışında alfabesi bile büsbütün farklı olan yazıları sizin için çarçabuk çeviren Google Çeviri, sahip olduğu yeni lisan kombinasyonlarıyla gezginleri memnun edecek.

Çoğunlukla rastgele bir lisanı İngilizce'ye çevirme hedefli kullanılabilen Google Çeviri, yeni güncellemeyle artık Bengalce – Fransızca yahut Katalanca – Lehçe üzere kombinasyonların da çevirisini yapabiliyor.

Google Çeviri, 100'den Fazla Dili Kamerayla Çevirebiliyor

Yeni güncellemeyle birlikte Arapça, Hintçe, Malayca, Tayca ve Vietnamca dahil 60 yeni lisan seçeneğine kavuşan Google Çeviri, bu güncellemeyle birlikte toplamda 88 farklı lisandan 100 lisana çeviri yapabilir hale geldi. Yani Google Çeviri, kaynak olarak 88, karşılığında alınan çeviri olarak 100 farklı lisan seçeneğine kavuşmuş oldu. Kamerayla anlık çeviri dışında ses, el yazısı ve fotoğraflar üzerinden çeviri yapabilen Google Çeviri'nin hangi özelliklerinin hangi lisanlar için desteklendiğine buradan ulaşabilirsiniz.

Google Çeviri'ye gelen bir öbür düzgünleştirme ise Google Lens uygulamasında kullanılan NMT (Neural Machine Translations – Sinirsel Makine Çevirileri) isimli özelliğin eklenmesi oldu. Çeviri yanlışlarını %55'ten %85 oranına kadar azaltan bu yapay zeka sayesinde Google Çeviri'nin yaptığı anlık kamera çevirileri çok daha dengeli olacak.

Google Çeviri, 100'den Fazla Dili Kamerayla Çevirebiliyor

Google Çeviri'nin kamera üzerinden çeviri özelliği ayrıyeten lisanı otomatik olarak algılama seçeneğinde de güçlendirmelere kavuştu. Örneğin İspanya'da bir tabelaya bakıyorsunuz ve Katalanca, Galiçyaca yahut Baskça olup olmadığını ayırt edemiyorsunuz; bu durumda da Google Çeviri yardımınıza koşacak. Uygulamaya gelen bu özellikler, şu an için kullanıcıların %1'i için kullanıma açıldı; önümüzdeki haftalarda ise tüm kullanıcılara yayılması bekleniyor.