Ertele Tuşunu Kullanmak Sağlıklı mı?

Ertele Tuşunu Kullanmak Sağlıklı mı?

Ertele tuşunu kullanmak, zararsız üzere görünse de o denli olmayabilir. Birinci olarak neden ertele tuşunu kullandığımıza bakalım. Kimileri için bu evvelden beri başlayan bir alışkanlık lakin öbürleri için uyku ile ilgili büyük bir sorunun göstergesi. Makûs uyku; yüksek tansiyon, hafıza sorunları ve istikrarsız kilo denetimi üzere birçok sıhhat sorunu ile ilişikli. Bir ağrı uzmanı kronik acı çeken beşerlerle uzun süren bir araştırmasının sonucunda bu insanların birçok uyku sorunu çektiğini söylüyor.

Ertele Tuşunu Kullanmak Sağlıklı mı?

Birisi alarm çaldığı vakit yorgun olarak kalktıysa ertele tuşunu kullanması ona yardımcı olmalı, o denli değil mi? Bu bahis hakkında bilimsel bir çalışma olmasa da yanıt büyük ihtimalle hayır. Vücudumuzun doğal saati, günlük bir tertibi takip eden fizikî, zihinsel ve davranışsal olayları 24 saatlik Ritimler adı verilen olayla yönlendiriyor.

Ertele Tuşunu Kullanmak Sağlıklı mı?

Çoğu yetişkin, yaklaşık olarak 7,5-8 saatlik güzel bir gece uykusuna muhtaçlık duyar. Bu müddet, bizim Süratli Göz Hareketi (REM) ve Süratli Olmayan Göz Hareketi (NREM) ismi verilen uyku evrelerinde yeterli vakit geçirmemizi sağlar. Her gece biz uyurken REM ve NREM basamakları ortasında 4 ile 6 kere geçiş yaparız. Uykunun büyük bir kısmı NREM evresinden, son kısımları REM evresinden oluşur.

Bu nizamı korumak sağlıklı bir uyku için değerlidir. Şayet bu tertip bozulursa, yorgun bir biçimde güne başlarız.

Ertele Tuşunu Kullanmak Sağlıklı mı?

Birçok şey bu nizamı etkileyebilir. Örneğin birisi horlama ya da uyku apnesi nedeniyle uykusunda düzgün nefes alamıyor olabilir. Bu nedenle kişi yorgun bir halde uyanabilir. Ayrıyeten uyku kalitesi; akşam alkol, elektronik aygıt ve sigara kullanımıyla azalabilir. Buna ek olarak yatmadan çabucak evvel yemek yemek de uyku sistemi için meşakkat teşkil edebilen ögeler ortasındadır.

Sonuç olarak bir hipoteze nazaran ertele tuşunu kullanarak daha fazla uyumak, kaliteli bir uyku için hiçbir şey yapmıyor. Hatta tam zıddı beynin 24 saatlik nizamını karıştırıyor ve uyku sorunlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor.