Eski Çernobil Çalışanı, Diziyi İzledikten Sonra İntihar Etti

Eski Çernobil Çalışanı, Diziyi İzledikten Sonra İntihar Etti

1986’da gerçekleşen Çernobil Nükleer Santrali faciasının tesirler hâlâ devam ediyor. Sovyetlerin yıkılmasının akabinde bütün dünyanın hakkında daha fazla ayrıntısı öğrendiği facia, en son HBO tarafından yapılan 6 kısım dizi ile gündem oldu. Dizinin gerçekçiliği o kadar yüksekti ki faciaya birebir şahit olanları ziyadesiyle hüzünlendirdi. 

Bunlardan birisi de Çernobil Nükleer Santrali’nde likidatör olarak vazife yapan Nagashibay Zhusupov’du. Diziyi seyrettikten sonra hatıları yine canlanan Zhusupov, kızının aktardığı bilgilere nazaran yaşananlara olan öfkesine dayanamadı. Kahraman çalışan, facianın akabinde hayatta kalsa da diziyi izledikten sonra ömrüne son verdi.

Eski Çernobil Çalışanı, Diziyi İzledikten Sonra İntihar Etti

Uzun yıllar mağduriyeti devam etti, yalnızca haftalık 248 TL emekli maaşı alıyordu:

Çernobil Faciası sırasında beş çocuğu ve eşiyle birlikte ortada kalmıştı. Sovyet hükümetinin facia mağdurlarına sağladığı konut hizmeti talebi reddedilen Zhusupov, 10 yıl boyunca ailesiyle yoksulluk içinde yaşadı. Yani onun için facianın öteki dramatik boyutları da vardı. Sovyetler dağılınca Kazakistan’ın Semey bölgesine yerleşen kahraman, burada da bir nükleer test alanında çalıştı. Sovyetler Semipalatinsk Test Alanı olarak bilinen bu bölgede, 450’den fazla nükleer silah denemei yaptılar. Yapılan testlerin tesiri, Çernobil Faciası kadar dillendirilmedi. 

Eski Çernobil Çalışanı, Diziyi İzledikten Sonra İntihar Etti

Çernobil kahramanı ve mağdurunun 25 yaşındaki kızı Gaukhar, babasının diziyi gözyaşları içerisinde izlediğini tabir etti. Hatta kızına nazaran intiharından çabucak evvel diziyi bitirmişti. Yalnızca 6 saatte geçmişindeki en büyük travmaları tekrar hatırladı. Kızı, “Bütün fedakarlıklarının akabinde, yetkililerin kendisini görmezden gelmesine dayanamayıp intihar ettiğini düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Çernobil Faciası’na birinci gözden şahit olan kahramanlar, eski Sovyet ülkeleri olan Ukrayna, Belarus, Rusya ve Kazakistan hükümetlerince emekli olarak tanınıyorlar. Hakikaten Zhusupov üzere mağduriyeti son bulmayan isimler de var. Zhusupov’un tıpkı öteki birden fazla mağdurda da görüldüğü üzere ani bayılmalar, baş ağrısı sıkıntılarıyla çaba ettiği biliniyordu. Kendisinin Kazakistan hükümetinden aldığı emekli maaşı ise haftalık 35 pound, yani yalnızca 248 TL idi.