Eski İşlemci Barındıran Akıllı Telefonlar Satın Alınır Mı?

Eski İşlemci Barındıran Akıllı Telefonlar Satın Alınır Mı?

Mobil platformda kullanılan üst segment yonga setlerinin artık rastgele bir performans sorunu yaşamadığı ve kimi durumlarda kimi dizüstü işlemcilerini de geçtiği günümüzde bu işlemciler ne yazık ki kıymetli aygıtlarda kullanılıyorlar. Ne var ki Redmi, Poco, OnePlus, Honor ve Xiaomi üzere Çinli akıllı telefon üreticileri en yeni işlemcileri kimi bütçe modeli akıllı telefonlarına da yerleştirerek kullanıcıların yüzlerini güldürüyorlar.

Eski İşlemci Barındıran Akıllı Telefonlar Satın Alınır Mı?

Son yıllarda teknoloji bir epey süratle gelişti. 1-2 yıl evvel piyasaya sürülen amiral gemisi serisi akıllı telefonların fiyatları an prestijiyle ziyadesiyle ucuz olmakla birlikte barındırdıkları donanım özellikleri de günümüz koşullarındaki uygulama ihtiyaçlarını ziyadesiyle karşılıyor. Pekala günümüzün orta segment akıllı telefonlarını satın almak mı daha mantıklı yoksa bir iki seri eski bir amiral gemisi mi?

Bunu en net formda anlayabilmek için günümüzün şimdiki orta düzey yonga setlerinden 2016 yılına kadar olan yonga setlerinin performans karşılaştırmasına bakabiliriz.

Qualcomm'un 2018 yılında piyasaya sürülen Snapdragon 710 ve 670 yonga setleri günümüz koşullarında dahi yeniliklerini koruyor, çünkü aldıkları skorlar 2019 yılında piyasaya sürülen Snapdragon 675 yonga setine ziyadesiyle yakın. Snapdragon 710 ve 670'i kullanan akıllı telefonlar da akıllı telefon üreticilerinin en yeni modellerine nazaran bütçeye daha uygun.

Eski bir yonga setinin bizlere getirdiği tek dezavantaj daha eski bir grafik orta ünitesine sahip olmak. Bu sebeple en son piyasaya sürülen ve yüksek grafik özelliklerini gerektiren oyunlarda birtakım meseleler yaşayabilirsiniz. Bu problemlerin çok büyük olmayacağını, oyunun grafik ayarlarından değiştireceğiniz birtakım seçeneklerle akışkan bir oyun tecrübesini elde edebileceğinizi söyleyebiliriz.