Kullanıcılarının iOS 13'te Görmek İstediği 13 Bomba Özellik

Kullanıcılarının iOS 13’te Görmek İstediği 13 Bomba Özellik

Apple’ın klasik olarak düzenlediği Worldwide Developers Conference (Dünya Geliştiriciler Konferansı) bu sene 3 Haziran’da başlayacak. Bu konferansta yeni jenerasyon iOS 13’ün özellikleri de ortaya çıkacak.

Konferansın başlamasına kısa bir müddet kala, iOS 13’te neler görüleceğiyle ilgili birçok söylenti ve dedikodu çıkmıştı. Apple kullanıcılarının, WWDC’den iOS 13 için tanıtılmasını bekledikleri özellikler ise şöyle:

Sistem geneli karanlık mod:

Kullanıcılarının iOS 13'te Görmek İstediği 13 Bomba Özellik

Karanlık mod özelliği geçen sene iOS 12 için de kullanıcılar tarafından bekleniyordu. iOS 12’de gerçekleşmeyince beklentiler bu seneye sarkmak zorunda kaldı. Fakat söylentiler doğruysa Apple kullanıcıları, sistem geneli karanlık moda bu sene ulaşabilirler.

Daha âlâ Siri:

Apple, her ne kadar Siri Shortcuts üzere özellikleriyle Siri’yi güçlendirmeye çalışsa da rekabette biraz geri kalıyor. Shortcuts uygulamasının baş karıştırıcılığı ve Siri’nin kolay komutlarda bazen zorlanması, kullanıcıları daha âlâ bir Siri beklentisine sokuyor.

Aranabilir emoji klavyesi:

Apple, üçüncü parti uygulamalardaki özellikleri ödünç alarak iOS’e getirmesiyle ismi çıkmış bir firma ve kullanıcılar, Google’ın Gboard uygulamasında olduğu üzere emoji aranabilir bir klavye beklentisi içerisinde.

iPhone 6 takviyesi:

Apple’ın iOS 13 ile iPhone 6 takviyesini keseceği söylentileri patlak vermişti. Apple’ın eski model telefonlarını taammüden yavaşlattığı etiketini üzerinden bir nebze de olsa kaldırması için iPhone 6’nın iOS 13 ile dayanağa devam etmesi en yanlışsız seçim olabilir.

Ses arayüzü:

Kullanıcılarının iOS 13'te Görmek İstediği 13 Bomba Özellik

Apple’ın bu kadar kolay bir mevzuyu, bu kadar uzun müddettir çözmemiş olması epey enteresan doğrusu. YouTube ve Instagram üzere uygulamalarda bu sorun çözülmüş olsa da hayranlar bu zevksiz arayüz probleminin büsbütün çözülmesini istiyor.

Gece çekim modu:

Google, yalnızca yazılım geliştirmeleriyle mükemmel gece fotoğrafları çekilebileceğini kanıtladı, artık de sıra Apple’da. iPhone kameraları her ne kadar âlâ olsa da iOS 13 ile birlikte gece çekim modu da çok daha uygun düzeylere çıkarılabilir.

Kamera ayarları:

Kullanıcıların kamera konusunda Apple’dan beklentileri çok net. Daha erişilebilir kamera ayarları.

Resim içinde fotoğraf:

Kullanıcılarının iOS 13'te Görmek İstediği 13 Bomba Özellik

Ekranı bölme olarak da isimlendirebileceğimiz bu özellik Android telefonlarda bulunuyor. Kullanıcılar, iOS 13’te iPhone için de bu türlü bir özelliğin beklentisi içerisinde.

Yok olan iletiler:

Bunun için farklı farklı uygulamalar bulunuyor. Doğal ki işletim sisteminin kendisinde bu türlü bir özelliğin bulunması, son vakitlerde hayli gündemde olan zımnilik ve güvenlik konusunda Apple’ın hanesine bir skor daha yazdırabilir.

iPad’de çoklu hesap dayanağı:

Tabletlerin ailede ekseriyetle ortak kullanıldığı düşünülürse, tıpkı bilgisayarlar üzere farklı kullanıcı hesaplarına sahip olmak iPad için de epeyce elzem bir hale geliyor.

Kontrol merkezindeki widget’lar:

Kullanıcılarının iOS 13'te Görmek İstediği 13 Bomba Özellik

Widget’lar, bedeli çok da fazla anlaşılamamış iOS özelliklerinden bir tanesi ve bunun en büyük sorumlusu da hiç elbet ki Apple. Apple, telefonlarının bu özelliğini birçok kullanıcının asla bakmayacağı yerlere saklamış durumda. Widget’ların denetim merkezine eklenmesi hem bu sorunu çözmüş olur hem de her an kullanıma hazır hale gelmiş olur.

iPad çoklu misyon geliştirmeleri:

Son çıkan iPad Pro’lar, şu ana kadar çıkmış en güçlü Apple aygıtları lakin buna karşın bölünmüş ekranda üç uygulama çalıştırma üzere bir dayanağı bulunmuyor. Bu kadar güçlü bir aygıtta bu stil süreçlerin yapılamıyor olması aslında anlamsız.

iPad Pro için fare takviyesi:

Güçlü bir aygıt olmasından ötürü iPad Pro’lardan beklentiler epeyce yüksek. Kullanıcılar fare üzere aksesuar takviyeleriyle iPad Pro’yu bir dizüstü bilgisayara çevirmek istiyor.

Sizin WWDC’de iOS 13’e duyurulacağını düşündüğünüz yahut duyurulmasını istediğiniz özellikler var mı?