Firefox Preview, Sonbaharda Android'e Gelecek

Firefox Preview, Sonbaharda Android’e Gelecek

Mozilla, Android için tasarladığı yeni jenerasyon internet tarayıcısı Firefox Preview’ı duyurdu. Yeni tarayıcı, şu anda kullanılabilir durumda lakin uygulama hâlâ kararlı sayılmaz. Mozilla, tarayıcının bitmiş hâlinin sonbaharda çıkacağını açıkladı. Firefox, bu yeni versiyonla büsbütün değişiyor ve geçmiş sürümlere kıyasla çok daha süratli bir internet deneyimi vadediyor.

Firefox Preview, Sonbaharda Android'e Gelecek

Firefox Preview ile Mozilla, tarayıcının motorunu da değiştirdi. Böylece tarayıcı, Brave ve Chrome üzere yazılımlarla yarışabilecek hâle geldi. Mozilla’nın testlerine nazaran yeni tarayıcı, Firefox’un eski sürümlerine kıyasla 2 kat daha süratli.

Mozilla Preview hayli minimalist bir dizayna sahip. Tarayıcı, kolay bir başlangıç ekranı ve sade bir navigasyon çubuğu ile geliyor. Büyük ekrana sahip aygıtlar için bu çubuk epeyce kullanışlı. Böylelikle ekranın uç köşelerine daima dokunmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıyeten URL menülerinden paylaş ve kaydet seçeneklerine de ulaşabiliyorsunuz.

Firefox Preview, Sonbaharda Android'e Gelecek

Firefox Focus’la olan deneyimlerini göz önünde bulunduran Mozilla, insanların kapalılığa hayli ehemmiyet verdiğini söylüyor ve bu nedenle “izleme korumasının” uygulamayla bir arada geldiğini söylüyor. İzleme muhafazası, rahatsız edici reklamları ve izleyicileri engelliyor. Yeni tarayıcı, böylece internette gezmeyi biraz daha süratli bir hâle getiriyor.

Uygulamanın yeni bir özelliği de “Koleksiyonlar”. Bu özellik sayesinde, Firefox Preview’ın ana sayfasından birçok siteye kolaylıkla erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu özellik, sitelere geri dönmeyi epey kolaylaştırıyor.

Firefox Preview, Sonbaharda Android'e Gelecek

Mobil platformlarda güçlü bir temel atmak istediğini söyleyen Mozilla, bu yılın geri kalan aylarında büsbütün Android tarayıcısı üzerinde çalışacak. Firefox Focus üzerine yapılacak çalışmalar, şu anlık askıya alınmış durumda fakat tarayıcı hâlâ kullanılabilir. Firefox Focus’un geleceğinin ne olacağı kesin değil ancak şu anki durum, onun hâlâ kullanıma açık olacağını gösteriyor.