Fuchsia OS'un Geliştirici İnternet Sitesi Açıldı

Fuchsia OS’un Geliştirici İnternet Sitesi Açıldı

Google, Android işletim sisteminin yerine geçeceği argüman edilen yeni işletim sistemi Fuchsia OS üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Android'in tersine bu çalışmalar itinayla gizleniyor ve kimse bu işletim sisteminin hangi özelliklere sahip olacağını, Android'in yerine nasıl geçeceğini bilmiyor. Fakat Google'ın son atağı, Fuchsia OS ile ilgili birtakım bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmaya başlanacağını gözler önüne seriyor.

Teknoloji devi Google, geçtiğimiz hafta sonunda Fuchsia OS'un gelişticiler için hazırlanmış olan internet sitesini kullanıcıların hizmetine sundu. Açılan internet sitesinde yazan “Fuchsia OS, Linux değildir.” kısmı dikkatlerden kaçmadı. 

Normal şartlarda işletim sistemlerinin birden fazla, bir Linux, Windows ya da Unix sistem çekirdeğine dayanır. Lakin Google, bu sefer farklı bir prosedür seçerek Fuchsia OS'u, başkalarından eşsiz kılmaya çalışıyor. Bunun nedeni, Fuchsia OS'un bahsettiğimiz rastgele bir çekirdeğe dayanmaması. İşletim sistemi, 'Zircon' ismi verilen bir mikro çekirdeğe dayanıyor ve bu da işletim sistemine farklı özellikler katıyor.

Fuchsia OS'un Geliştirici İnternet Sitesi Açıldı

Fuchsia OS ile ilgili bir öbür inanış ise bu işletim sisteminin Android'de çalışan eski uygulamaları da çalıştırabileceği tarafında. Google, bu bahisle ilgili net bir şey söylemese de bu teori mümkün görünüyor zira global çapta çok sayıda uygulama var ve bu uygulamaların yine bir işletim sistemi için yazılması, hem geliştiriciler hem de Google için büyük bir sorun oluşturuyor.

Google'ın bu gizemli işletim sistemi ile ilgili açıklamaları birinci olarak Google'ın Android lider yardımcısı Hiroshi Lockheimer tarafından yapıldı. I/O 2019 aktiflikleri kapsamında yapılan açıklamalarda, Fuchsia OS'un rastgele bir işletim sisteminin yerine geçmemesi gerektiğini tabir eden Lockheimer, verdiği bir öbür röportajda da bu işletim sisteminin insanları heyecanlandırdığının farkında olduğunu lakin bu işletim sisteminin Android üzere işletim sistemleriyle ilgisi olmayan bir proje olduğunu ve bu projenin ilerleyen devirlerde hangi eserler üzerinde kullanabileceklerine karar vereceklerini söyledi. Anlaşılan o ki; Google'ın sır üzere saklanan bu işletim sistemini tam manasıyla öğrenmek için bir mühlet daha beklememiz gerekecek.

Google'ın Fuchsia OS için oluşturduğu internet sitesine buradan erişebilirsiniz.