JPG ve JPEG Dosyaları Arasındaki Fark Nedir?

JPG ve JPEG Dosyaları Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayarınıza indirdiğiniz görsellerin uzantılarını kurcaladıysanız JPG evraklarıyla daha evvel tanışmışsınızdır. Görsel evrakların isimlerine dikkatli baktığınız vakit JPG ve JPEG belgelerini görüp arlarındaki farkı da merak etmiş olabilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizler için iki evrak uzantısı ortasındaki farkı açıklamaya çalışacağız.

JPG ve JPEG dosyaları

JPG ve JPEG Dosyaları Arasındaki Fark Nedir?

Genel manada baktığınız vakit JPG ve JPEG evrakları ortasında devasa bir fark bulunmuyor. Hatta bu uzantıların birbiri yerine kullanıldığı durumlar bile mevcut. Bu yüzden ortalarındaki farklara bakmadan evvel iki uzantı ortasındaki benzerlikleri incelemekte yarar var.

JPG ve JPEG uzantılarının benzerlikleri:

  • İki belge da vektör formatının bilakis raster formatındadır.
  • JPG'nin de JPEG'in de açılımı 'Joint Photographic Experts Group'tur.
  • İki evrak tipi de fotoğraflarda yaygın olarak kullanılır.
  • İkisi de sonucunda kaliteden ödün verildiği bir sıkıştırma işlemi uygular.
  • Sıkıştırma sürecinin sonunda çıkan belgelerin boyutları küçük olur.

Peki, ortadaki fark ne?

Kendinize, “İki uzantı da temelde aynıysa neden iki başka uzantı var?” ya da “Bir bilgisayarda hem .jpg hem de .jpeg belgeleri bulunabiliyor?” formunda sorular sorabilirsiniz. Bu sorunun karşılığını vermek için biraz geriye gitmemiz gerekiyor.

JPG ve JPEG Dosyaları Arasındaki Fark Nedir?

Eski Windows sürümleri sadece 3 karakterli uzantıları destekleyebiliyordu. Mac ve yeni Windows sürümlerini kullanan bilgisayarlar .jpeg uzantılı belgeleri açabilse de daha eski Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlar, uzantıyı .jpg olarak kısaltmak zorunda kalıyordu. Şimdiyse manzara sürece programlarının büyük bir çoğunluğu, rastgele bir karışıklığa mahal vermemek için .jpg uzantısını kullanıyor.

Bir diğer deyişle iki evrak uzantısı ortasındaki fark, harf sayısından ibaret. Günümüzde .jpeg evrak formatını kullanabiliyoruz. Lakin eski bilgisayarlarda sadece .jpg formatına müsaade veriyorlardı.