Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Oyun bölümünde kimi imaller, çıkış yapmadan yıllar evvel bile yüksek satış baremlerine ulaşırlar. Ön sipariş etabına geldiklerinde, daha piyasaya sürülmeyen bir oyun için milyonlarca insan sıraya girebilir. Lakin bu türlü oyunlar, genelde God of War, Cyberpunk 2077 üzere yüksek bütçeli üretimlerdir. Yalnızca tanıtım kampanyaları için harcanan paralarla yeni oyun şirketleri bile kurulabilir.

Peki beşerler sıradan bir dijital kart oyununu neden satın alırlar? Ardında futbol kadroları, Pokemon falan bulunduğu için mi? Tahminen fakat bu da kâfi değil. MIT Tech Review’ın haberine nazaran Gods Unchained isimli bir kart oyunu, daha çıkış yapmadan 4 milyon dolar gelir elde etti. Üstelik daha beta versiyonunun ön sipariş basamağındayken…

Peki nedir bu Gods Unchained?

Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Piyasada tahminen de milyonlarca dijital kart ve kart koleksiyon oyunu var. Gods Unchained isimli bu tuhaf oyunun neden bu kadar büyük muvaffakiyete imza attığını anlamanız için “karşılıksız token (NFT)” terimini bilmeniz gerekiyor. İşte işler bu kademeden itibaren biraz karmaşıklaşıyor. Bu terimi gelecekte daha ok duyacaksınız. O yüzden basitçe açıklayalım.

NFT’lerin teknik art planı epey karmaşık. Bu nedenle size kullanıcı gözünden ne manaya geldiklerini açıklayacağız. Eski futbolcu kartlarını düşünün… Asıl hedefimiz daha çeşitli kartlara sahip olup koleksiyon oluşturmaktı. Bu kartları para olarak kullanamazdık. Birtakım kartlar çok az, manevi kıymetleri çok yüksek olurdu.

Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Aslında NFT’lerdeki mantık da tıpkı futbolcu kartları üzere. Yalnızca hepsi dijital, yani fizikî olarak elimize geçmiyor, ekranlarda görsellerden ibaret olarak görünüyorlar. Pekala öyleyse nasıl koleksiyon pahası taşıyorlar? Dijital olan bir şeyi kopyalamak mümkünse nasıl oluyor da fizikî kartlar kadar paha görüyorlar?

Cevap: Blok zinciri!

Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Blok zinciri, yalnızca kripto paralarla hudutlu olmayan bir tıp dijital kriptolama teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde dijital dataların kopyalanmasını bırakın, kaybolması da engelleniyor. Şu sıralar birçok global banka ve teknoloji devi, finansal ya da kullanıcı bilgilerini blok zinciri ile korumak için çalışmalar yürütüyor.

Dijital ortamdaki bilgilerimiz ve varlıklarımız, giderek gerçek dünyadaki fizikî karşılıkları üzere eşsiz oluyor. Gods Unchained isimli oyun ise bu imkanları, mevzudan hiç haberdar olmayan insanların anlayabileceği kadar kolaylaştırıyor.

Nasıl şu an parayı kullanan, fakat ekonomik sistemlerin nasıl işlediğini bilmeyen insan sayısı çoksa, gelecekte de bilgilerinin güvenliğinden kuşku etmeyen beşerler çok olacak. Tıpkı iktisada yönelik bilgi eksikliği olması üzere, beşerler blok zincirinin nasıl işlediğini de bilmeyecekler. Zira bilmek zorunda olmayacaklar, birçok yalnızca “kullanıcı” olacak.

Gods Unchained, gelecek hakkında neler söylüyor?

Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Rekabete dayanan kart koleksiyon oyunları onlarca yıldır hayatımızda. Hem fizikî hem de dijital kopyalarının sayısı çok fazla. Gods Unchained de aslında bunlardan pek farklı değil. Oyunlar kartları toplar, bu kartlardaki karakterlerin güçlerine dayalı savaşlar yaparlar. Az kartlar daha güçlü olur, koleksiyonda varsa rakipsiz hale 
gelirsiniz.

Blok zincirinin buradaki rolü ise hangi oyuncunun hangi kartlara sahip olduğu bilgisini inançta tutmak. Tıpkı kripto para transferlerinde ya da finansal bilgilerimizin güvenliğinde olduğu üzere.

NFT’ler, birinci olarak Ethereum ekosisteminde ortaya çıkmıştı. Birinci popülerliğini 2017’de Axiom Zen isminde bir şirketin CryptoKitties isimli taşınabilir oyunuyla yakalayan NFT’ler, kısa müddette birden fazla insanın gündemine girdi. Tekrar bir oyun, karmaşık teknolojilerle sunulan geniş imkanlar hakkında insanlara temel bilgiler sunmuş oldu.

Gelecek Hakkında Büyük Bir İpucu Veren Oyun: Gods Unchained

Gods Unchained’i geliştiren Fuel Games, NFT’ler sayesinde oyun imalcileri ve oyuncular ortasındaki ilginin tekrar şekilleneceğini söylüyor. Geliştiriciler, oyuncuların da para kazanmalarını sağlayacak mikro ekonomik sistemler kurabilecekler. Oyuncular bu türlü oyunlarla yatırım yapabilecek, para kazanabilecekler. Blok zinciri, eğlenirken para kazanma imkanı sunacak.

Gods Unchained’i oynamak, kartları satın almak için ETH (Ethereum kripto para birimi) sahibi olmanız gerekiyor.

Önümüzdeki yıllarda, oyun bölümünde Gods Unchained üzere pek çok imal görmeye hazır olun. Hazır hayal dünyanız genişlemişken, bu türlü bir durumu GTA ya da Fall Out üzere geniş dünyalı oyunlara uyarlayın. Gerçek hayat, ekonomik istikrarıyla birlikte oyun dünyasına kopyalanmak üzere. Pekala siz yeteri kadar hazır mısınız?