Genç Farelerin Protieini, Yaşlı Farelerin Ömrünü Uzattı

Genç Farelerin Protieini, Yaşlı Farelerin Ömrünü Uzattı

Uzun yaşamak ve ölümsüzlük konusunda insanların değişik fikirleri olsa da genel olarak beşerler ölümsüzlüğü tercih ederler. Şimdilik direkt ölümsüzlük yerine yaşlanmayı geciktirici teknikler üzerinde çalışıyoruz.

Washington Üniversitesi Tıp Okulundan araştırmacılar, uzun müddettir tartışılan genç bireylerden kan transferinin yaşlanmayı geciktirdiği fikrini destekleyen bir hipotez ortaya attılar. Genç farelerde bulunan bir proteinin, yaşlı farelerin hayat mühletini uzattığı ortaya çıktı.

Genç Farelerin Protieini, Yaşlı Farelerin Ömrünü Uzattı

Yaşlanma aykırısı çalışmaların büyük kısmı, Nikotinamid Adenin Dinükleotit (NAD) ismi verilen yapıya odaklanıyor. Araştırmacılar, NAD’ın sağlıklı metabolizma gücü üzerinde tesiri olduğunu ve yaşlanan dokularda sistematik olarak azaldığını belirledi. Yeni araştırmanın muharrirlerinden Shin-Ichiro Imai, NAD düzeylerinin çok değerli olmasından ötürü bedenin bu seviyeyi düzenlemek için pek çok sistemi olduğunu düşündüklerini belirtirken, pek çok çalışmanın da NAD üzerine odaklandığını söz etti.

Yeni araştırma, temel olarak eNAMPT isimli bir protiene odaklandı. Bu proteinin ehemmiyeti ise kan dolanımında yer almasından ve NAD biyosentezinden sorumlu olmasından geliyor. Genç bireylerden kan nakli yapmanın yaşlanmayı engelleyici tesiri olduğu zati biliniyordu. Yeni araştırma, bu durumun ardında yatan sebebin eNAMPT olabileceğini gösteriyor. Yapılan deneylerde, genç canlılardan kan verilen yaşlı bireylerin, yaşlanma ile ortaya çıkan değişimlerinde azalma gözlemlendi. Ayrıyeten eNAMPT dayanağı alan farelerin ömür mühleti, ortalamada %16 daha uzun oldu.

eNAMPT alanındaki çalışmalar daha hayli yeni ve işe yaradığı da yalnızca hayvanlarda onaylandı. İnsanların katıldığı deneyler şimdi başlamadı. NAD araştırmaları açısından daha şimdi erken aşamalardayız. Bilim insanları, NAD’leri direkt yahut NAD öncülleri ile artırmanın potansiyel olarak inançlı ve fizyolojik olarak yararlı olduğunu söylüyor.

Genç Farelerin Protieini, Yaşlı Farelerin Ömrünü Uzattı

NAD düzeylerinin nasıl arttırılabileceği konusunda çalışmalar ise şu anda pek de istenildiği üzere gitmiyor. NAD öncülü olan B3 vitamini, çok fazla alındığında NAD düzeylerinin önemli halde düşmesine neden olabiliyor. eNAMPT takviyesinin insanlarda NAD düzeylerini artırmakta kullanılması için inançlı bir yol bulunması gerekiyor.

Araştırma, Cell Metabolism isimli mecmuada yayımlandı.