Karanlıkta Parlayan Minik bir Köpek Balığı Türü Bulundu

Karanlıkta Parlayan Minik bir Köpek Balığı Türü Bulundu

Köpek balıklarının avlanma hali ekseriyetle sinsice takip etmeye ve avlarının kokusunu izlemeye dayanır. Yeni keşfedilen bir tıp ise bu tanıma pek uymuyor. Bu küçük boyutlu çeşit, karanlıkta parlayarak avını kendisine çekmeyi tercih ediyor. 

Yaklaşık olarak 14-15 cm boylarındaki Amerikan Cep Köpek Balığı, birinci olarak Meksika Körfezi’nde keşfedildi. Tulane Üniversitesi’nin çalışmaları sırasında bulunan bu yeni çeşit epey dikkat çekti. 

Karanlıkta Parlayan Minik bir Köpek Balığı Türü Bulundu

Daha evvel 2010 yılında bölgede yaşayan bir balina cinsini inceleyen araştırmacılar, genç bir erkek köpekbalığı bulmuştu. O canlı, bu tipe ilişkin olmasa da daha karanlık olan sularda keşfedilmişti. Cinsin tekrar bulunması ise 2013 yılında Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) araştırmacısı Mark Grace’in yaptığı çalışmalarda oldu.

Araştırmacı, yaptığı açıklamada bu canlının tarih boyunca kaydedilen yalnızca 2. cep köpek balığı olduğunu söyledi. Öbür cep köpek balığı, 1979’da doğu Pasifik Okyanusu’nda bulunmuştu. Grace, her iki tıbbın de çok az olduğunu söyledi. 

Karanlıkta Parlayan Minik bir Köpek Balığı Türü Bulundu

Araştırmacıların yayınladığı makaleye nazaran bu köpek balığı çeşidi, ön yüzgeçlerinin yakınında bulunan küçük keselerden parlayan sıvılar yayıyor. Bu ışığa gelen avlarını da aşağıdan üste yanlışsız saldırarak avlıyor. 

Öte yandan, derin sularda biyolojik olarak ışık üreten ve biyolüminesans ismi verilen canlılara hayli sık rastlanıyor. Bu canlılarda parlama, sonuç olarak ışık gücü açığa çıkan kimyasal tepkilerle oluşuyor. Bu parlamaları eş bulmak, av çekmek, birbirlerini uyarmak ya da kendini korumak üzere gayelerle kullanan canlılar bulunuyor.