Google Bir Şirkete Ait 60 Uygulamayı Play Store'dan Kaldırdı

Google Bir Şirkete Ait 60 Uygulamayı Play Store’dan Kaldırdı

Akıllı telefonlar için uygulama geliştiriciler, uygulamalarına ekledikleri reklam servisleri ile uygulamaları üzerinden para kazanmaya çalışıyorlar. Lakin kimi vakit geliştiriciler, Google'ın hudutlarını zorlayarak uygulamalarını reklamlarla dolduruyorlar ve bu bahisle ilgili olarak çeşitli yaptırımlara maruz kalıyorlar. Bu defa Çin'in en büyük geliştirici şirketlerinden bir tanesi olan CooTek, uygulamalarına çok düzeyde reklam ekleyerek, akıllı telefonların neredeyse kullanılmaz hale gelmesine neden oldu.

Kullanıcılardan ağır şikayet gelmeden öncede CooTek'in Google Play Store'da 230'dan fazla uygulaması bulunuyordu. Fakat gelen bildirimler nedeniyle Google, şirketin uygulamalarındaki reklamlarını azaltmasını istedi. Google'ın bu ikazını dikkate alan şirket, uygulamalarını aktüelleştirdi ve reklamların sayısını azalttığını söyledi. Lakin durumun pek de o denli olmadığı ortaya çıktı.

Google Bir Şirkete Ait 60 Uygulamayı Play Store'dan Kaldırdı

Şirketin Google'dan ihtar almasının altında yatan neden yalnızca kullanıcıların şikayetleri değildi. Şirket, uygulamalarında BeiTaPlugin isimli bir reklam kütüphanesi kullanıyordu ve bu kütüphane telefonları neredeyse kullanılamaz hale getiriyordu. Zati şirketin uygulamalarında bu kütüphanenin bulunduğu daha öncelerden Lookout isimli bir siber güvenlik firması tarafından tespit edilmişti. Edinilen bilgilere nazaran pek çok kullanıcı, bu şirketin uygulamalarını yükledikten sonra telefon görüşmeleri ve başka uygulamaların kullanılması sırasında önemli sorunlar yaşadılar. 

Yaşanan bu sürecin akabinde Google artık, bu şirkete ilişkin olan 60'tan fazla uygulamanın Google Play'den kaldırıldığını açıkladı. Yapılan açıklamalara nazaran şirketin uygulamaları Google Play'den kaldırılmaya devam edecek ve üstelik şirket, Google'ın reklam verme platformlarından da yasaklandı. Bir Google sözcüsü, siyasetlerinin ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda tüm geliştiricilere birebir yaptırımların uygulandığını ve birebir titizlikle uygulanmaya devam edeceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak CooTek yetkililerinden de açıklama geldi. Yapılan açıklamalarda Google'ın sunduğu kanıtların yetersiz olduğu ve Lookut'un tespitlerinin yersiz olduğunun altı çizildi. 

Android uygulama kesiminde bu usul yazılımlar birinci sefer ortaya çıkmıyor. Elbet bu olay son da olmayacak.