Google Lens Artık Sanat Tabloları Hakkında Bilgi Veriyor

Google Lens Artık Sanat Tabloları Hakkında Bilgi Veriyor

Eğer oturduğunuz bir restoranda, etrafınızda asılı tabloların ne söz ettiğini merak ettiyseniz, artık Google Lens sayesinde bunu kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Google Lens’in yapay zekâ dayanaklı tarama aracı, kamerayı tabloya doğrulttuğunuzda yapıta ve sanatkarına dair bilgileri size direkt olarak gösteriyor.

Google Lens Artık Sanat Tabloları Hakkında Bilgi Veriyor

Uygulama şu anda yalnızca San Fransisco tabanlı sanatkarların yapıtlarını tanıyor lakin gönüllülerin de katılmasıyla dünya çapından birçok yapıtın ve sanatkarın bilgisinin data tabanına girilmesi hedefleniyor. Bu hafta itibariyle San Fransisco’daki oteller, restoranlar ve kent sokaklarındaki çağdaş eserler bilgi tabanına işlenmiş ve aratılabilir durumda.

Google Lens’in yapay zekâsı ile tanımlayabildiği cisimlerin büyüyen listesi, Google Alışverişteki mobilya, kıyafet, kitap, sinema, albüm ve oyun dâhil 1 milyardan fazla eseri içeriyor. Lens ayrıyeten stilistik olarak uygun kıyafetleri yahut konut dekorlarını da yüzeylendirebiliyor ve işaret manaya yazılımı sayesinde sözleri de okuyabiliyor.