Google Pixel 4'ün 'Yarı Çerçevesiz' Tasarımı Ortaya Çıktı

Google Pixel 4’ün ‘Yarı Çerçevesiz’ Tasarımı Ortaya Çıktı

Google, kameralarıyla öne çıkan ve en saf Android'e ulaşılabilecek tek yer olan Pixel telefonlarını son 3,5 yıldır satıyor. Birinci jenerasyonda kalın ve gereksiz çerçeveleriyle tenkit alan seriden sonra Google, ikinci jenerasyonda bunları küçültmüş ve üçüncü jenerasyonda de bir çentik haline getirmişti. Ancak bu çentik öbür dizaynlardan daha çok makûs yorum topladı. Kendi yanlışını ortadan kaldırmak için yeni telefonu Pixel 4 serisinde 3 başka grupla çalışan şirket, böylelikle en hakikat tasarımı seçebilecekti.

Yazılım devi ise artık Pixel 4 XL'nin imgesini son hale ulaştırmış görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda telefonun art dizaynını resmi olarak paylaşan Google, aygıt hakkında genel bir bilgi vermiş olsa da ekstra rastgele bir şey paylaşmamıştı. Artık ise en bilinen sızıntıcılardan olan OnLeaks, Pixel 4 XL'nin render imgelerini paylaştı.

Google Pixel 4'ün 'Yarı Çerçevesiz' Tasarımı Ortaya Çıktı

Renderlardan görebileceğimiz üzere aygıt, Google'ın paylaştığı imgelerle neredeyse birebir örtüşüyor. Üst tarafta küçük olmayan bir çerçeve varken alt taraftaki çerçevenin uygunca küçültüldüğünü görüyoruz. Ancak Google, buradaki çerçeveleri boşu boşuna kullanmamış. İki tane ön kamera, 2 tane de şu an için ne olduğu bilinmeyen sensörün bulunduğu üst çerçevede hoparlör misyonunu de üstleneceğini düşündüğümüz telefon ahizesi var.

Google Pixel 4'ün 'Yarı Çerçevesiz' Tasarımı Ortaya Çıktı

Cihazın rastgele bir kısmında parmak izi sensörüne rastlamıyoruz. Bu durum da Google'ın en sonunda sensörü ekranın altına yerleştirdiğinin bir göstergesi. Elbette şirketin bizi şaşırtıp Apple'ın yaptığı üzere parmak okumayı büsbütün kaldırma ihtimali de var, ancak epeyce düşük.

Kameraya baktığımızda 2 adet lensin, 1 adet de ToF derinlik sensörü olacağı iddia edilen toplamda 3 adet kameranın olduğu görülüyor. Google öteki firmaların baskısına dayanamamış olacak ki en sonunda ikinci bir kamerayı eklemiş. Bunun yazılımla eklenemeyecek bir özellik olan geniş açı olması bizleri sevindirecek olsa da, Google telefoto kamerayı tercih etmiş.

Google Pixel 4'ün 'Yarı Çerçevesiz' Tasarımı Ortaya Çıktı

Cihazın boyutlarına baktığımızda 160,4 x 75,2 x 8,2 mm olduğunu görürken, yaklaşık 1 milimetre de kamera çıkıntısı bulunuyor. Pixel 4 XL'nin sağ tarafında standart biçimde açma-kapama tuşu ve ses tuşları bulunuyor. Alt tarafta ise USB-C şarj girişi mevcutken rastgele bir 3.5 mm kulaklık girişi görünmüyor.

Teknik özellikler hakkında çok bir bilgimiz olmasa da, genel bir varsayımla en azından Snapdragon 855 çipsete, 6 GB RAM'e ve 64 GB dahili depolamaya sahip olacağı kesin. Elbette bu pahaların daha yüksek olma ihtimali bulunuyorken Android 10 Q ile kutudan çıkacağını da biliyoruz.

OnLeaks'in Twitter gönderisine ve 360 derecelik render görüntüsüne üstten; render imajlarının tamamına ise bu linkten ulaşabilirsiniz. Google tasarım alanında geçmiş yanılgılarından ders aldığını ve daha düzgün bir tasarım meydana getirdiğini düşünüyor musunuz?