S-500 Füzeleri, Uzay Saldırılarına Karşı da Koruyacak

S-500 Füzeleri, Uzay Saldırılarına Karşı da Koruyacak

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Krasnaya Zvezda’ya konuşan Füze Savunma Birliği Kumandan Yardımcısı Albay Yuriy Muravkin, üretiminin Türkiye ile ortak gerçekleştirileceği haberleri bulunan 55R6M “Triumfator-M” olarak da bilinen S-500 Prometey’lerle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

S-500 Füzeleri, Uzay Saldırılarına Karşı da Koruyacak

Uzay hudutlarının artık yavaş yavaş ortadan kalktığını söz eden Muravkin, “S-500 füze savunma sistemlerinin üretiminin tamamlanması ve devreye alınması çok uzak değil. Yeni sistem, uzay hücum araçlarına karşı müdafaa sağlayabilecek” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke ve milletlerarası gündemde kendisine sık sık yer bulan füze savunma sistemi S-400’lerin muahedesinin tamamlanmasının akabinde Rusya ile ortak bir S-500 projesine başlanacağını, bu sistemlerin hem Rusya’dan satın alınacağını hem de ortak üretim gerçekleştirileceğini söylemişti.

Karadan havaya füze sistemlerinin yeni kuşağı olan S-500 Prometey, epey gelişmiş gaye tespit ve imha yeteneğine sahip. 600 kilometrelik bir menzil aralığına sahip olan S-500 füzeleri, 7 km süratle ilerleyen 10 balistik füzeyi birebir anda etkisizleştirebiliyor. Yeniden bir Rus üretimi olan ve S-300 orta menzilli hava savunma sisteminden geliştirilen S-400 Triumf’un menzili ise 400 km.