Gorilla Glass'ın Yükselişi ve Telefon Endüstrisine Katkıları

Gorilla Glass’ın Yükselişi ve Telefon Endüstrisine Katkıları

2007’de bir CEO, prototip telefonlarının ekranının cebinde çizilmesine çok sonlandı. Bu nedenle telefonun duyurulmasına yalnızca birkaç hafta kala plastik ekranların kimyasal olarak güçlendirilmiş camlarla değiştirilmesine karar verdi. Plastik, eski günlerde bir standart halindeydi ve uzun yıllar düzgün iş çıkarmıştı fakat CEO Steve Jobs, daha uygununu istiyordu ve sonuç olarak Gorilla Glass’ı standart hâline getirdi.

Gorilla Glass'ın Yükselişi ve Telefon Endüstrisine Katkıları

Bu eserler, özel cam üretiminde makul bir geçmişi olan Corning firmasında üretildi. Corning; Pyrex için pişirme kapları, Hubble Teleskobu'nun ana aynası için cam hatta uzay mekiği pencereleri üreten bir şirketti. Şirket, Thomas Edison’un ampulü için bile cam üretmişti. Lakin Corning, 2007’den evvelki 5 yıl içinde maddi meşakkatlerle çaba ediyordu. Steve Jobs ve iPhone’un büyük başarısı sayesinde şirket, eski günlerine nispeten geri döndü.

Şirketin yükselişi, süratli bir formda devam etti. 2008 yılında iPhone 3G ve birinci Android telefon olan T-Mobile G1, Gorilla Glass’ın daha fazla insan tarafından dikkat çekmesini sağladı. Sonraki yıl kimi Symbians (Samsung i8910 Omnia HD ve Nokia X6 vb.) ekstra uzun LG BL40 New Chocolate ve hatta küçük, uygun fiyatlı Samsung S3650 Corby üzere çeşitli özelliklerdeki aygıtlar, Gorilla Glass'ı tercih etti. Corning'in bilgilerine nazaran Gorilla Glass, 2010 yılına gelindiğinde yaklaşık 200 milyon akıllı telefonda bulunuyordu.

Gorilla Glass'ın Yükselişi ve Telefon Endüstrisine Katkıları

Gorilla Glass, uzun bir mühlet kâfi görüldü lakin 2012 yılında gelişmiş özelliklere sahip daha ince yeni jenerasyon telefonlar için Gorilla Glass 2 üretildi. Corning’in söylediğine nazaran GG2, bir evvelki nesile nazaran %20 daha ince ama tıpkı derecede güçlüydü. Bunun akabinde neredeyse her sene yeni bir kuşak piyasaya çıktı. 2013’teki GG3’te parmak izi lekeleri azaltıldı, 2014’teki GG4’te darbe direnci arttırıldı. Şu andaki en son sürüm ise Gorilla Glass 6.

Gorilla Glass, güçlendirilmiş cam üreten tek şirket değil. Gorilla Glass’ın yükselişine yardımcı olan şirket Apple, iPhone 6’dan itibaren iyon güçlendirmeli cama geçiş yaptı. Apple, başlangıçta safir kullanmak istedi fakat panelleri üretmeye hazırlanan şirket iflas etti.

En nihayetinde Gorilla Glass, günümüzde standart hâline geldi. Şimdilerde ise katlanabilir Gorilla Glass üzerinde çalışılıyor. Hâlihazırda giyilebilir eserler için özel versiyonlar bulunuyor ve hatta kimi televizyonlar bile Gorilla Glass kullanıyor.