Grönland'ın Eriyen Buzlarının Oluşturduğu Trajik Görüntü

Grönland’ın Eriyen Buzlarının Oluşturduğu Trajik Görüntü

Küresel ısınmanın gezegenimiz için fevkalade boyutta bir tehlike oluşturduğu artık inkar edilemez bir gerçek olmuş durumda.

Yalnızca geçtiğimiz hafta Grönland’daki 1,8 milyar ton buz, bir gün içerisinde eridi. Tıpkı gün içerisinde paylaşılan bir fotoğraf, gündeme oturarak durumun ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Grönland'ın Eriyen Buzlarının Oluşturduğu Trajik Görüntü

Danimarka Meteoroloji Enstitüsünde Okyanus ve Buz Merkezinde araştırmacı olan Steffen Olsen tarafından çekilen fotoğrafta kızak köpeklerinin, kilometrelerce erimiş buz içerisinde bir kızağı çektiği görüntülendi.

İklim araştırmacısı Ruth Mottram, Steffen projesinin lokal avcılarla iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğini ekledi. Qaanaaq’ta bulunan avcılar ve iklim araştırmacıları, Inglefield Bredning’de bulunan denizdeki buzu ve okyanus durumlarını inceleyerek bilgileri kaydediyor. Şu an için bölgeden birkaç yıllık datanın elde edildiği biliniyor.

Grönland'ın Eriyen Buzlarının Oluşturduğu Trajik Görüntü

Grönland’da gerçekleşen bu devasa erimenin sebebi olarak Grönland’da bulunan iki yüksek basınç sistemi gösterildi. Bu yüksek basınç sistemlerinden biri, Mayıs ayında ABD’nin güneybatısındaki önemli sıcak hava dalgalarına sebep olan sistemle tıpkı. Basınç sistemlerinin tesirleri sonucunda Grönland, beklenmedik sıcaklıklarla karşılaştı. Bu da müthiş büyüklükteki buz kütlelerinin erimesine neden oldu.

Normal kurallar altında buzulların erimesi ve tekrar donması alışılmış bir olay olsa da global ısınmaların da tesiriyle gelecekte çok daha önemli deniz yükselmeleri görüleceği düşünülüyor. Grönland’ın etrafının, önümüzdeki yıllarda çok önemli değişimler yaşaması bekleniyor.