Evlerin İçindeki Tozların İçinde Bulunan Korkunç Şeyler

Evlerin İçindeki Tozların İçinde Bulunan Korkunç Şeyler

Toz almak son derece uğraştırıcı ve sıkıcı bir konut işi olabiliyor. Bir gün evvel sildiğiniz bir yerin (şanslıysanız) iki gün sonra tekrardan tozlanmaya başladığını görmek, insanın hudutlarını hoplatabiliyor. Üflediğiniz vakit birden fazla ortadan kaybolan bu tozları araştıran bilim insanları, aslında havada oluşan küçük parçacıkların hiç de pak olmadıklarını ortaya koydu.

Tozların sırf dışarıdan değil, meskenin içerisinden de gelebileceğini belirten araştırmacılar, toz oluşumunun konutta sigara içilip içilmemesi, konuta ayakkabıyla girilip girilmemesi üzere farklı ögelere bağlı olduğu için rastgele bir standardın bulunmadığını belirtti. Bunun akabinde ‘toz’ dediğimiz kavramı açıklamaya çalışan araştırmacılar, bu oluşumun içerisinde deri hücreleri, meyyit yemek hücreleri, halınızın ve giysinizin lifleri üzere hususların olduğunu belirtti. Alışılmış ki bu sırf konutunuzun içerisinde oluşan tozlar için geçerli.

Evlerin İçindeki Tozların İçinde Bulunan Korkunç Şeyler

Evinizde oluşan tozun sırf üçte biri meskenin içerisinden gelirken üçte ikisi de dışarıdan geliyor. Açık pencerelerden ve havalandırmalardan konutlara giriş yapan bu tozların içerisinde rahatsız edici polenlerden tutun ince toprak parçacıklarına kadar pek çok farklı partikül bulunuyor.

Dış toza bağlı en yaygın sıhhat sıkıntısıysa kurşun olarak karşımıza çıkıyor. Bu nörotoksin, kentlerde yüksek düzeylerde bulunuyor ve kurşundan oluşan tozların, çocuklardaki kurşun zehirlenmesinde büyük rol oynadığı biliniyor.

Evlerin İçindeki Tozların İçinde Bulunan Korkunç Şeyler

Peki, bu tozlardan kurtulamayacağınıza karar verdik lakin tozları en aza indirgemek için neler yapabilirsiniz? Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri üstünüzde fazla tutmamak bunun için büyük bir tahlil. Bunun yanı sıra konutunuzda ayakkabıyla geziyorsanız ya da ayakkabılığınız meskenin içerisindeyse bu noktalarda tertipli temizlikler yapabilirsiniz. Son olarak evcil hayvanınızla dışarı çıkıyorsanız hayvanınızın patilerini ve kuyruğunu temizlemeniz de size büyük bir artı katacaktır.