Huawei 7 nm'lik İşlemcilerine Bir Yenisini Daha Ekliyor

Huawei 7 nm’lik İşlemcilerine Bir Yenisini Daha Ekliyor

Huawei başarılı akıllı telefonlarının yanı sıra HiSilicone seri çipleriyle de isminden çok kelam ettiren bir dev. Dünyada taşınabilir çip üreten çok fazla şirket olmadığı gibi Huawei de bu alanda yaptığı sayısız yatırımla, Qualcomm ve Samsung üzere devlere rakip oldu. O denli ki şirketin Kirin 910 SoC işlemcisi, Qualcomm Snapdragon 855 ile neredeyse tıpkı güçte.

Huawei 7 nm'lik İşlemcilerine Bir Yenisini Daha Ekliyor

Huawei’nin üst seviye yöneticisi He Gang, bugün yaptığı bir paylaşımla, Huawei’nin dünya üzerinde iki farklı 7nm çip üretecek olan birinci akıllı telefon üreticisi olacağını söyledi. Yaptığı bu paylaşım üzerine gözler Huawei’nin yeni çıkaracağı Kirin 810 işlemcisine çevrildi.

Gelen bilgilere nazaran, Kirin 810, 2 x A76 + 6 x A55 mimarisine sahip olacak ve birebir vakitte ARM Cortex-A76 çekirdeğiyle güçlendirilecek. Bu sayede Kirin 810, evvelki modeli Kirin 710’a oranla çok daha güçlü bir işlemci olacak.

Bu işlemciye sahip olacak birinci akıllı telefonun Huawei Nova 5 olacağı düşünülüyor. Birtakım kalite testi yapan sitelerde ortaya çıkan bilgilere nazaran, Nova 5’in 4 adet art kamerası olacağı söyleniyor. Birebir vakitte modelin Pro sürümü olacağı da söylenenler ortasında.