Huawei, Çok Güvendiği Yonga Sektöründen de Ciddi Yara AldI

Huawei, Çok Güvendiği Yonga Sektöründen de Ciddi Yara AldI

Artık iplerin koptuğu ABD ve Huawei gerginliğinde, Trump idaresinin aldığı kararlar sonrası ABD ve İngiliz firmaları, Huawei ile olan münasebetlerini askıya almaya başlamıştı. Çıkan yeni haberlere nazaran EDA tasarım şirketi olan Synopsys, ABD hükümeti tarafından gelen baskılar sonrası HiSilicon’a verdiği güncelleme takviyesini çekecek. HiSilicon, sıkıntı bir sürecin içerisine girmeye hazırlanırken şirket için sevindirici haber Kirin 985 ve Kirin 990’ların dizaynının tamamlanması ve üretime hazır hale gelmesi oldu.

Huawei, Çok Güvendiği Yonga Sektöründen de Ciddi Yara AldI

Huawei, var olan 5G modemlerini üretmeye devam edebilecek lakin birtakım kilit şirketlerin bu süreçte artık yer almaması Çinli firmayı zorlayacaktır. Synopsys’e ek olarak bir ABD şirketi olan Cadence Design Systems, yongaların dizaynında kullanılan yazılım araçlarının tedarikini sağlayamayacak ki bu da Çinli teknoloji devinin yeni yongalar tasarlamasını imkânsız hale getirecek.

Dışarıdan bakıldığında Huawei’nin kendi yongalarını ürettiği bir departmana sahip olması, şirketin yaşanan bu süreçten etkilenmeyeceği izlenimini veriyor olabilir. Fakat yonga tasarım süreci hayli karmaşık ve çoklu bileşenler gerektiriyor. Hatta genel olarak bakıldığında tüm bir teknoloji sanayisi iç içe geçmiş durumda ve bu yüzden Huawei’nin ABD’li tedarikçileri olmadan yoluna devam etmesi epey güç.