Huawei, Her Şeye Rağmen Apple'dan Daha Fazla Telefon Satıyor

Huawei, Her Şeye Rağmen Apple’dan Daha Fazla Telefon Satıyor

Küresel bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Gartner, akıllı telefon pazarında birinci çeyrek sonuçlarını ortaya çıkardı. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, beklendiği üzere liderliğini sürdürüyor. Huawei, iPhone Xs ailesinin popülerliğine karşın ikinci sırada yer almayı başardı. Apple ise üçüncü sıradaki yerini korusa da pazar hissesinde önemli düşüş var.

2019 yılı birinci çeyreği prestijiyle global akıllı telefon pazarında 373 milyon akıllı telefon satıldı ki bu sayı, satışların %2,7 düştüğünü gösteriyor. ABD’de ise bu oran %15,8 düzeyinde. En fazla akıllı telefon satan şirketler sıralamasının tepesinde bulunan 5 şirketten sadece Huawei, satışlarını artırmayı başarmış durumda.

Huawei, Her Şeye Rağmen Apple'dan Daha Fazla Telefon Satıyor

Geçtiğimiz yılın birinci çeyreğinde 78,5 milyon aygıt satan Samsung, bu yıl 71,6 milyon aygıt satmış durumda. Böylelikle şirketin pazar hissesi %20,5’ten %19,2 düzeylerine geriledi. Huawei ise 40,4 milyon olan satışını 58,4 milyona çıkarmış durumda. Bu sayede Huawei’nin pazar hissesi %10,5’ten %15,7’ye yükseldi.

iPhone’ları bir numaralı gelir kaynağı olmaktan çıkarmak isteyen Apple’da ise durum daha vahim. Geçtiğimiz yıl birinci çeyrekte 54 milyon iPhone satan şirket, bu yılın tıpkı periyodunda 44,4 milyon iPhone satmış durumda. Bu nedenle geçtiğimiz yıl %14,1 ile pazarda ikinci sırada yer alan Apple, bu yıl %11,9 ile üçüncü sırada yer alıyor.