Huawei'nin Çöküşünden En fazla Samsung ve Apple Yararlanacak

Huawei’nin Çöküşünden En fazla Samsung ve Apple Yararlanacak

Huawei şu anda Samsung'un gerisinde ve Apple'ın önünde dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi. Lakin ABD'nin yasağı nedeniyle, bu unvan yakında tehlikeye girebilir ve analist Ming-Chi Kuo'ya göre bu durum en fazla Huawei'nin rakiplerine yarayacak.

Huawei'nin Çöküşünden En fazla Samsung ve Apple Yararlanacak

Huawei'nin satışları 180 milyon adede düşebilir

Google ve birtakım şirketlerin Huawei ile bağlarını kesmelerinden evvel analistler marka için 2019'un sonuna kadar yaklaşık 270 milyon adet telefon sevkiyatı öngörüyorlardı. Fakat Huawei, kısa bir müddet evvel şirketin işletim sisteminin 2020'nin başına kadar global ölçekte piyasaya sürülmeye hazır olmadığını doğruladı. Bu nedenle beklenenden daha düşük sonuçlar ortaya çıkabilir.

İşletim sistemi piyasaya sürülmeden geçen her ekstra ayda, satışların ortalama 8-10 milyon ünite düşeceği kestirim ediliyor. Huawei işletim sistemini süratli bir halde piyasaya süremezse, 2019'un sonunda şirketin satışları sırf 180 ila 200 milyon adet ortasında olabilir. Bu da potansiyel olarak bir kere daha Apple'ın gerisine yerleşebileceği manasına geliyor.

Samsung ve Apple, bu durumdan değerli ölçüde yararlanabilir

Piyasada daha az şirketin olması, kullanıcılar açısından daha avantajsız görünüyor. Zira bu, üzerinde baskı hissetmeyen şirketin yenilik yapmak için telâşlı davranmayacağı manasına geliyor. Fakat bu durum, Samsung ve Apple üzere şirketlere yarar sağlayacak üzere görünüyor.

Eğer Huawei; Avrupa, Hindistan üzere pazarlardaki hissesini kaybederse son kestirimler Samsung’un bu bölgelerde 300 – 320 milyonun üzerinde satış yapabileceğini gösteriyor. Evvelki kestirimler 290 milyon civarında bir satış öngörüyordu.

Ming-Chi Kuo, Apple satışlarının 5G tanıtımının yapılacağı yıla kadar 185 milyon civarında olabileceğini öne sürüyordu. Lakin şimdiki durum, şirketin 200 milyon barajını aşabileceğini gösteriyor.

Apple, üst düzey telefon satışlarında Huawei’den önde görünüyor. Yani amiral gemisi telefonlar kelam konusu olduğunda Huawei, hala üçüncü sırada yer alıyor. Fakat Huawei P ve Mate markalı modellere ilgi azalırsa bu durum Apple’ın işine yarayacak.